Problémy kvôli Kočnerovi už majú aj advokáti. Trest hrozí aj jeho právnikovi

Predseda advokátskej komory Tomáš Borec.
Zdroj: TASR

Súdna rada a advokátska komora majú v poslednej dobe veľa práce so svojimi členmi.

Kvôli Kočnerovej Threeme padali hlavy v justícii a na súdoch. Ďalšie odhalenia však ukazujú už aj na advokátov.

Predseda advokátskej komory a bývalý minister spravodlivosti (2012 - 2016) Tomáš Borec sa síce v Threeme nespomína, no zúčastnil sa zabíjačky, na ktorej boli sudcovia, advokáti a nečakane aj Marian Kočner.

Podľa Denníka N boli na zabíjačke aj predsedníčka súdnej rady Lenka Praženková a ďalšia členka súdnej rady Marcela Kosová. Obe povedali, že keď sa tam zjavil Kočner, odišli.

Hovorkyňa advokátskej komory Alexandra Donevová pre Denník N uviedla, že Borec prišiel na podujatie len zo slušnosti a nezdržal sa dlho.

"To, že na akcii bol aj Kočner, sa dozvedel až s odstupom po zverejnení Threemy a vníma to ako zlyhanie hostiteľa,“ dodala Donevová.

Zároveň sa rozprúdila debata aj o tom, aké vzťahy by mali mať advokáti a sudcovia. Advokátska komora vydala stanovisko, podľa ktorého sa advokáti a sudcovia nesmú rozprávať o živých spisoch.

Súdna rada sa bude zaoberať aj advokátom a členom Súdnej rady Michalom Mišíkom. Kočner si so sudcom Vladimírom Sklenkom písal, že "Mišík je náš". Dôvod, prečo o ňom bude Súdna rada rozhodovať je však ten, že Mišík sa v auguste rozhodol zastupovať sudkyňu Zuzanu Maruniakovú a radu o tom neinformoval. Túto informáciu priniesla TV Markíza.

Maruniaková je jedna zo sudkýň, ktorým polícia zhabala mobily a ktorá rozhodovala o prvej Kočnerovej zmenke. Kočner a Pavol Rusko sú teraz obžalovaní z ich falšovania.

Mišík tak môže byť v konflikte záujmov. Na jednej strane je v Súdnej rade, ktorá rozhoduje o ďalšom osude sudcov podozrivých z toxických vzťahov s obžalovaným mafiánom a na druhej strane, jednu z týchto sudkýň zastupuje.

„Prípadný budúci stret záujmov budem starostlivo vyhodnocovať v spolupráci s ostatnými členmi rady na najbližšom zasadnutí,“ reagoval Mišík.

Advokátska komora sa však bude musieť vysporiadať s ďalším advokátom - Marekom Parom. S Kočnerom si písal o disciplinárnom konaní voči prokurátorovi Vasiľovi Špirkovi.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Tomáš Borec

Dôležité udalosti