Prepustené šičky zo Svidníka stále nemajú peniaze: Zdá sa, že konečne zasiahne štát

Taliansky majiteľ výrobu na Balkán presťahoval ešte pred letom.

Na svoje peniaze stále čakajú. Prepustené šičky zo zatvorenej odevnej spoločnosti na severovýchode Slovenska sú bez odstupného. Taliansky majiteľ výrobu na Balkán presťahoval ešte pred letom. Teraz sa zdá, že konečne zasiahne štát.

Peniaze, ktoré im patria, zrejme šičkám zo Svidníka vyplatí štát. Konkrétne Sociálna poisťovňa z Garančného fondu. „Už máme vyplnené aj formuláre pre Sociálnu poisťovňu, aby si zamestnanci mohli nárokovať, potrebujeme ešte potvrdiť dlžné sumy, ktoré je zamestnávateľ povinný potvrdiť," reagoval člen Rady OZ KOVO Jozef Balica.

Dopracovali sa k tomu po tom, čo stratili trpezlivosť. Už aj poslednú výplatu taliansky majiteľ šičkám vyplatil po čiastkach. „Mzdy v drvivej väčšine už zamestnankyne majú vyplatené, ale odstupné v celkovej výške okolo 200-tisíc eur zatiaľ ešte nie," pokračoval Balica.

Aby sa mohli k svojim peniazom dostať, podľa možností čo najskôr, bývalí zamestnanci sa rozhodli konať rázne. Zastupujú ich odbory.

Zamestnávateľ sa tak po vyplatení peňazí z garančného fondu prepusteným zamestnancom stane dlžníkom štátu. Konkurzné konanie na talianskeho podnikateľa je však ešte len na začiatku.

V spoločnosti sme už ani v piatok nikoho nenašli. Taliansky majiteľ podľa dostupných informácií stále trvá na svojom pôvodnom stanovisku, že všetky záväzky voči zamestnancom uhradí.

Pre dlhy podnikateľa voči bývalým zamestnancom konajú aj policajti. Riešia to ako podozrenie z trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného. Žiadne bližšie informácie však zatiaľ nezverejnili.

Téme sa venoval Pavol Sivák


SVIDNÍK/TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme šičky

Dôležité udalosti