Môže naraz súdiť aj obhajovať toho istého človeka? Advokát Mišík s tým zrejme problém nemá

Čelí podozreniam z konfliktu záujmov. Situáciou sa bude zaoberať aj advokátska komora.

Je možné naraz súdiť aj obhajovať toho istého človeka? Advokát Michal Mišík čelí podozreniam z konfliktu záujmov. Zastupuje sudkyňu z Kočnerovej Threemy a pritom sedí v súdnej rade. Podľa verejnej ochrankyne práv je to nezlučiteľné. Parlament vyzýva, aby Mišíka z funkcie odvolal. Situáciou sa bude zaoberať aj advokátska komora.

Keď prepukol škandál okolo sudcov podozrivých z kontaktov na Mariana Kočnera a ovplyvňovania rozsudkov, práve úlohou súdnej rady bolo tieto podozrenia riešiť.

Kým súdna rada vytvárala špeciálnu komisiu a diskutovala, ako voči sudcom zakročiť, pri všetkom bol aj Michal Mišík. A nikomu z kolegov nepovedal, že je advokátom sudkyne Zuzany Maruniakovej, ktorá je v kauze takisto namočená. Kočnerovi odklepla osemmiliónovú zmenku.

"Odmietam, že by som sa dostal do akejkoľvek konfliktnej situácie. Členom osobitnej komisie na postup voči sudcom som nikdy nebol," reagoval advokát Michal Mišík.

Iné názory ale zaznievajú od jeho kolegov. Viacerí to za problém považujú. A rovnaký pohľad má aj verejná ochrankyňa práv. Mária Patakyová v tom vidí závažný konflikt záujmov. Mišík má totiž obhajovať sudkyňu, ktorú zároveň súdna rada, a teda aj on, odporučila disciplinárne stíhať.

Mišíka do súdnej rady zvolil parlament, navrhol ho poslanec Smeru Robert Madej. Ombudsmanka už kontaktovala predsedu parlamentu, aby zvážil Mišíkovo odvolanie z funkcie. Rovnako sa obrátila aj na advokátsku komoru, keďže podľa Patakyovej sa Mišík mohol dopustiť disciplinárneho previnenia.

Šéfka súdne rady sa o tejto veci dozvedela len minulý týždeň, osobne sa s Mišíkom už stretla, ten chce všetko vysvetliť aj svojim kolegom. Súdna rada následne rozhodne, ako bude voči svojmu členovi bude postupovať.

Téme sa venoval René Medzihradský


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Michal mišík

Dôležité udalosti