Mládežnícke parlamenty dostanú pravidlá v zákone, majú z toho obavy

Hráči Bayernu oslavujú gól Serga Gnabryho proti Dortmundu.
Hráči Bayernu oslavujú gól Serga Gnabryho proti Dortmundu. Zdroj: TV Markíza

Členov aj úlohy parlamentu bude určovať obec.

Chceli, aby ich bolo viac počuť, no môže sa to skončiť opačne. Mladí ľudia majú šancu ovplyvniť, čo sa deje v ich obci. V januári začnú platiť vôbec prvé pravidlá pre mládežnícke parlamenty.

Háčik je v tom, že samospráva povie, čomu sa budú mladí venovať. Tí sa obávajú, že ich starostovia odstavia skôr ako niečo urobia.

Boli sme sa pozrieť v Bardejove. Aktívni študenti tam môžu ovplyvňovať život v meste. Založili mládežnícky parlament. Dávno predtým ako sa vôbec dostal do zákona.

„Máme zástupcov, mladých ľudí, vo všetkých komisiách a tam môžu riešiť problémy, ktorým sa venujú," povedal Jakub.

Dvere na radnicu majú otvorené. Chodia na zastupiteľstvo alebo robia projekty, ktoré majú spojiť aj ostatných mladých z mesta. To, že navzájom dobre fungujú, potvrdil aj primátor Bardejova. Nevníma to ako pozeranie na prsty.

„Je to maximálna transparentnosť a nechceme byť uzavretá sekta. Práve naopak, komisie sú na to, aby prenášali do zastupiteľstva, čo je objektívne a správne." vyhlásil primátor Boris Hanuščak.

Parlamenty mladých doteraz fungovali takpovediac na zelenej lúke, od januára dostanú pravidlá v zákone. Podľa ministerstva je to veľká vec, mladí však majú obavy. Členov aj úlohy parlamentu bude určovať obec.

Čo v prípade, že sa študenti dajú dohromady a samospráva ich do svojej kuchyne nepustí?

Téme sa venovala Andrea Šprochová:


BRATISLAVA, BARDEJOV/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Samospráva

Dôležité udalosti