Šéf bankomatovej mafie Golis mal ukradnúť auto pre Kuciakových vrahov. Policajti ho však zastrelili

19_petro_video_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Andruskó podľa výpovede chcel, aby to bola fabia.

Na likvidáciu Jána Kuciaka chceli použiť kradnuté vozidlo. Podľa Zoltána Andruskóa, sprostredkovateľa likvidácie novinára, mal auto zabezpečiť údajný šéf bankomatovej mafie. Pre Jána Golisa mala však jedna takáto akcia fatálne následky a auto už nedodal.

Zoltán Andruskó spolupracoval s vyšetrovateľmi od začiatku. Vo svojich výsluchoch podrobne opísal rôzne prepojenia a detaily z vraždy. To, čo sa dialo pred ňou i po nej. No a policajtom porozprával aj to, ako chcel na zločin vybaviť kradnuté auto.

V obžalobe prokurátor uvádza, že Andruskó o to požiadal toho istého muža, ktorý im dodával za peniaze zbrane.

Andruskó podľa výpovede chcel, aby vozidlo odcudzili, najlepšie vraj fabiu. Neskôr mal ale tento dodávateľ zbraní Andruskoovi povedať, že partia, ktorá vykrádala bankomaty, chcela pre nich auto ukradnúť, no muža, ktorý to mal urobiť, policajti zastrelili. No a dva mesiace pred vraždou Jána Kuciaka, konkrétne 15. decembra 2017, sa skutočne Ján Golis dostal do smrteľnej prestrelky.

Stalo sa to po tom, čo sa spolu s komplicom Martinom Krajčovicom pokúšali ukradnúť škodovku v obci Opoj. Prekvapila ich však hliadka a dali sa na útek. Snažili sa preraziť si cestu.


Do policajného vozidla narazili trikrát. Hliadke sa ale podarilo vystúpiť. Potom už policajti po aute strieľali. „Koľko výstrelov, určite ich bolo viac ako desať," povedal nám vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar.

Auto skončilo v živom plote. Martin Krajčovic sa vzdal, ale Ján Golis sa ešte s guľkou v hlave pokúsil preskočiť plot.

Faktom je, že do Veľkej Mače jazdili Miroslav Marček a Tomáš Szabó na rôznych autách. Podľa ich výpovedí to boli vozidlá Tomáša Szabóa a Zoltána Andruskóa a tie sú aj zachytené na kamerových záznamoch.

Či sa Ján Golis v Opoji pokúšal ukradnúť práve vozidlo, ktoré chceli neskôr použiť na vraždu novinára, však celkom jasné z obžaloby nie je.

Reportáž pripravila Zuzana Ferenčáková.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Jan golis

Dôležité udalosti