EÚ schválila nové povinné súčasti vozidiel: Nechýba alkoholová zámka

Novela sa netýka len osobných vozidiel.

Členské štáty Európskej únie schválili nový zoznam bezpečnostných opatrení. Tie budú od polovice roka 2022 súčasťou povinnej výbavy áut. Píše tn.nova.cz.

Novinky platia pre všetky nové autá uvedené na európsky trh. Ide o rozšírené bezpečnostné technológie.

"Tieto pravidlá nám pomôžu výrazne znížiť počet úmrtí a vážnych zranení na cestách EÚ. Malo by zároveň dôjsť k zvýšeniu konkurencieschopnosti európskych výrobcov automobilov na svetovom trhu," uviedol fínsky minister práce Timo Harakka.

Všetky motorové vozidlá budú musieť mať systém inteligentnej regulácie rýchlosti, ktorý vodiča informuje o prekročení povolenej rýchlosti a dokáže ju automaticky znížiť. Odhaduje sa, že tento prvok by mohol prispieť k zníženiu počtu úmrtí na cestách až o pätinu.

Ďalším povinným opatrením bude tzv. alkoholová zámka. Zariadenie funguje tak, že vodič nenaštartuje auto, pokiaľ nedýchne do detektora. Ak detektor odhalí alkohol, tak automaticky zabráni človeku šoférovať.

Vo výbave bude aj systém núdzového brzdenia, rozpoznávanie únavy vodiča, detekcia spätného chodu, varovanie pred možným rozptýlením šoféra a tiež zariadenie kontrolujúce tlak v pneumatikách.

Súčasťou noviniek bude aj systém, ktorý bude udržovať vozidlo v jazdnom pruhu. Autá budú mať aj väčšiu deformačnú zónu, ktorá pri zrážke človeka zníži šancu, že zomrie na vážny úraz hlavy.

Novela sa však netýka len osobných vozidiel. Autobusy a nákladné auta budú musieť vyrábať tak, aby sa v nich obmedzili mŕtve uhly, do ktorých vodič nevidí. Taktiež budú obsahovať pokročilé systémy, ktoré dokážu rozpoznať chodcov a cyklistov v tesnej blízkosti.

BRATISLAVA/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Novela

Dôležité udalosti