Markíza získala detaily výpovede Zoltána Andruskóa o údajnej trestnej činnosti ministrov

Všetci, ktorých vo svojej výpovedi spomenul, ale tieto obvinenia odmietajú a považujú ich za fabulácie.

Televízia Markíza získala detaily výpovede Zoltána Andruskóa. Ten pri uzatváraní dohody o vine a treste v prípade vraždy Jána Kuciaka prehovoril o údajnej trestnej činnosti ministra a ďalších.

Obžalovaný muž tvrdí, že peniaze mali brať za rýchle a bezproblémové vybavenie povolení pre cudzincov. Všetci, ktorých vo svojej výpovedi spomenul, ale tieto obvinenia odmietajú a považujú ich za fabulácie.

Zoltán Andruskó sa rozrozprával o údajnej korupcii v druhej polovici októbra - pri uzatváraní dohody o vine a treste. Chcel si dohodnúť čo najnižší trest. O pár dní neskôr ho opätovne vypočul ďalší prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.

Andruskóova schéma údajnej korupcie

Podľa našich informácií popísal, ako mala fungovať schéma vybavovania pracovných povolení a povolení na pobyt pre cudzincov. Má sa to týkať personálnej agentúry, ktorej šéfuje podnikateľ z Kolárova - Andruskóov dlhoročný priateľ, kedysi parťák v biznise - Boris Gatial. "Poznáme sa od 1995 alebo 1996 tuším," povedal podnikateľ Boris Gatial.

V personálnej agentúre zamestnávajú Srbov aj Ukrajincov. Andruskó tvrdí, že za bezproblémové a rýchle vybavenie povolení údajne platil Gatial všimné v desiatkach eur na osobu. A nie hocikomu. Peniaze mali ísť podľa jeho slov buď vtedajšiemu štátnemu tajomníkovi rezortu dopravy - Viktorovi Stromčekovi alebo ministrovi práce Jánovi Richterovi.


Obvinenia všetci odmietajú

"Cítim sa aj dosť dotknutý, že ja musím reagovať na slová zločinca, ktorý klame a podvádza a má záujem doviezť do nepríjemnej situácie ministra," reagoval minister práce Ján Richter.

Minister počul tieto Andruskóove obvinenia na jeho adresu prvýkrát od nás. Tvrdí, že podnikateľa Borisa Gatiala nepozná. "V prvom rade odmietam akékoľvek jeho tvrdenia vrátane mien, ktoré tam povedal. Toho pána, ktoré ho tam spomína z Kolárova, ja som sa s ním osobne nikdy nestretol, neviem, kto to je," pokračoval Ján Richter.

Ani Gatial si vraj nevie vysvetliť, prečo ho Andruskó do niečoho zaťahuje. Navštívil ho aj vo väzbe. "Tieto informácie alebo obvinenia absolútne odmietam. Nič také sa neriešilo, ide to štandardným postupom," povedal Boris Gatial.

No a do tretice všetko odmieta aj dnes už bývalý štátny tajomník Viktor Stromček. "Obvinenia človeka obvineného z vraždy, ktorý je evidentne ochotný klamať a tvrdiť aj úplne jasné nezmysly, len aby dostal nižší trest, sú absolútne nepravdivé," reagoval bývalý štátny tajomník ministerstva dopravy Viktor Stromček. Dodal, že ako štátny tajomník na ministerstve dopravy nemal kompetencie ani dosah povolenia vybavovať.

Sakovej údajné známosti

Druhý člen vlády, o ktorom Zoltán Andruskó prehovoril, je ministerka Denisa Saková. Pred prokurátorom však poukazoval skôr na údajné dobré vzťahy medzi ňou a Borisom Gatialom. Andruskó mal totiž tvrdiť, že Gatial ministerke písal povzbudzujúce správy ešte pred tým, ako sa stala šéfkou rezortu.

Zápisnica z výsluchu Zoltána Andruskóa je už podľa našich informácií Národná kriminálna agentúra. Vyšetrovateľ teraz bude musieť jeho slová preveriť.

Reportáž do Televíznych novín pripravila Zuzana Ferenčáková.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Viktor Stromček

Dôležité udalosti