Andrej Kiska zložil sľub. V Prezidentskej záhrade pohostí bezdomovcov

Andrej Kiska inaugurácia
Andrej Kiska inaugurácia Zdroj: SITA

Dnes prebiehala inaugurácia prezidenta.

Andrej Kiska zložil do rúk predsedníčky Ústavného súdu SR Ivetty Macejkovej ústavou predpísaný sľub a ujíma sa funkcie slovenského prezidenta. Urobil tak na dnešnej inauguračnej schôdzi Národnej rady SR v priestoroch Slovenskej filharmónie v Bratislave.

Ak by sľub odmietol, alebo by ho zložil s výhradou, nemohol by stáť na čele štátu. Macejková potvrdila, že Kiska zložil sľub v súlade s ústavou a že sa tak ujal prezidentskej funkcie.

Zdroj: SITA

Čo dnes čaká nového prezidenta?

Prezidenta Kisku, ktorý je aj hlavným veliteľom Ozbrojených síl (OS) SR, dnes ešte čaká prehliadka jednotiek OS SR, aj ekumenická pobožnosť Te Deum v Katedrále sv. Martina. Následne v Prezidentskom paláci prevezme úrad od svojho predchodcu Ivana Gašparoviča.

V Prezidentskej záhrade bude Kiska podávať slávnostný obed pre ľudí bez domova, seniorov využívajúcich opatrovateľské služby a mladých ľudí, ktorí vyrastali v detských domovoch. Následne položí veniec k pamätníku Brána slobody a kyticu k pamätníku obetiam Železnej opony na Devíne.

Zdroj: SITA

Oficiálny deň ukončí prezident slávnostnou recepciou na Bratislavskom hrade. Kiska na ňu pozval okrem predstaviteľov štátnych orgánov, vysokých škôl, diplomatického zboru či cirkví aj hostí, ktorí reprezentujú úspešné slovenské firmy, start-up komunitu, filantropické a mimovládne organizácie, kultúrne inštitúcie, ale aj ľudí, ktorí dostali ocenenie Biela vrana, rodiny z Dobrého anjela a zdravotníkov či celosvetovo úspešných študentov.

Zdroj: SITA

Na jeho inauguračnom zozname hostí sú napríklad jeho šiesti poradcovia a budúci hovorca. Okrem iných aj Zuzana Čaputová, Ján Filc, Jozef Hašto, Alexandra Kusá, Marian Lapšanský, Zuzana Pechočiaková, Eva Siracká, Ladislav Snopko, Anton Srholec, Sandra Tordová, Juraj Vaculík či Iveta Radičová.  

Zdroj: SITA

Zdroj: SITA


 

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti