Viete, ako fajčenie ovplyvňuje vzhľad a telo?

Fajčiaca žena
Zdroj: Shutterstock.com

Tiež ovplyvňuje vašu plodnosť, zdravie srdca, pľúc a kostí.

Neexistuje prameň mladosti, ale existuje zaručený spôsob ako vyzerať staršie. Fajčenie mení vzhľad kože, zubov a vlasov, ktoré vám môžu pridať niekoľko rokov navyše.

Tiež ovplyvňuje vašu plodnosť, zdravie srdca, pľúc a kostí. Typická pre fajčiarov je aj voľná koža pod očami. Je jednou z niekoľkých viditeľných vedľajších účinkov, ktorými tabak poškodzuje váš vzhľad.

Chúďa pokožka

Fajčenie chronicky zbavuje pleť kyslíka a živín. Takže niektorí fajčiari majú bledé sfarbenie pleti, zatiaľ čo iní majú nerovnomerné sfarbenie pleti. Tieto zmeny môžu začať už v mladom veku, kým u mladých nefajčiarov tieto zmeny nebadať.

Ovisnutá koža

Existuje viac než 4.000 chemických látok v tabakovom dyme a mnoho z nich vyvoláva deštrukciu kolagénu a elastínu. To sú vlákna, ktoré dávajú pokožke pevnosť a pružnosť. Fajčenie, dokonca aj pasívne, znižuje schopnosť tvorby kožných buniek. Dôsledkom je ovisnutá koža a hlbšie vrásky.

Ovisnutá koža na prsiach a rukách

Fajčenie nie len poškodzuje vzhľad vašej tváre, ale tiež môže mať vplyv na vašu postavu. Ako koža stráca elasticitu, aj partie vášho tela, kedysi pevné, môžu začať vädnúť. Hovoríme najmä o vnútornej strane ramien a o prsiach. Výskumníci identifikovali fajčenie ako hlavnú príčinu ovisnutej koži na prsiach.

Zdroj: TobaccoBody.fi

Vrásky okolo úst

Fajčenie zasadzuje aj dva údery v oblasti okolo úst. Prvým úderom je zvrásnenie kože okolo úst. Fajčiari používajú niektoré svaly okolo pier, ktoré spôsobujú dynamické vrásky a nefajčiari ich nemajú. Druhým úderom je strata elasticity. Spoločne môžu tieto faktory viesť k hlbokým vráskam okolo pier.

Škvrny

Starecké škvrny sú škvrny tmavšej farby, ktoré sa tvoria na tvári a na rukách. Objaviť sa môžu u kohokoľvek, kto trávi príliš veľa času na slnku, výskum však naznačuje, že fajčiari sú náchylnejší.

Poškodenie zubov a ďasien

Žlté zuby sú jedným z najznámejších dôsledkov dlhodobého fajčenia, ale to nie je všetko. Ľudia, ktorí fajčia majú tendenciu k rozvoju ochorenia ďasien, pretrvávajúci zlý dych a ďalšie problémy s ústnou hygienou. Fajčiari sú dvakrát tak náchylní k strate zubov ako nefajčiari.

Škvrny na prstoch

Myslíte si, že vaša ruka vyzerá sexy s cigaretou medzi prstami? Ak už fajčíte nejaký ten piatok, na chvíľu sa dobre pozrite na vaše nechty a pokožku rúk. Tabak môže skutočne spôsobiť škvrny na koži a nechtoch, rovnako ako na zuboch. Dobrou správou je, tieto škvrny majú tendenciu slabnúť, keď prestanete fajčiť.

Strata vlasov

S pribúdajúcim vekom majú rovnako muži a ženy tendenciu mať tenšie vlasy a fajčenie môže tento proces urýchliť. Niektoré štúdie dokonca naznačujú, že ľudia ktorí fajčia častejšie strácajú vlasy. Výskumníci na Taiwane identifikovali fajčenie ako jasný rizikový faktor pre stratu vlasov u mužov v Ázii.

Šedý zákal

Na fajčenie sú citlivé aj vaše oči. Fajčenie spolu s vekom zvyšuje pravdepodobnosť, že sa u vás vyvinie šedý zákal. Ide o tmavé časti očnej šošovky, ktoré zadržiavajú svetlo od prieniku do sietnice. Ak spôsobia vážne problémy, na rad prichádza chirurgická liečba.

Psoriáza

Chronické ochorenie, ktoré najčastejšie spôsobuje silné, šupinaté škvrny na koži, zvyčajne na kolenách, lakťoch, pokožke hlavy, rukách alebo na chrbte. Škvrny môžu byť biele, červené alebo strieborné. Nedávne štúdie naznačujú, že u fajčiarovi je vyššie riziko vzniku psoriázy.

Zdroj: TobaccoBody.fi

Vejárovité vrásky okolo očí

U každého sa skôr či neskôr objavia vrásky na vonkajšej strane očí, ale u fajčiarov je to o niečo skôr a vrásky sú oveľa hlbšie. Teplo z horiacej cigarety a s tým spojené privieranie očí prispieva k viditeľným vejárovitým vráskam. Inhalovaním chemických látok z cigarety spôsobuje vnútorné poškodenie štruktúry kože a ciev okolo očí.

Zmení sa aj váš vzhľad?

Ak prestanete fajčiť, môže sa zlepšiť aj váš vzhľad. Zlepšením prietoku krvi dostane vaša pokožka viac kyslíka a živín a zlepší sa jej kvalita. Rovnako škvrny na prstoch a nechtoch postupne zmiznú. A možno zbadáte, že aj vaše zuby sú belšie.

STOP vráskam

Ďalšou výhodou je, ak prestanete fajčiť, že vaša pleť bude odolnejšia proti predčasnému starnutiu. Pokiaľ ide o vrásky a starecké škvrny, ešte nie je všetko stratené. Existujú výrobky, ktoré bývalým fajčiarom môžu pomôcť, aby ich pokožka vyzerala lepšie. Patria medzi ne retinoidy a antioxidanty, ako sú vitamíny C a E. Tiež sa odporúča používať ochranný faktor proti slnečnému žiareniu pre každodennú starostlivosť.

Čo s poškodenou pokožkou, pomôžu kozmetické procedúry?

Pre výraznejšie výsledky sa u bývalých fajčiarov odporúčajú kozmetické procedúry. Laserové odstránenie vrchnej časti pokožky a chemické pílingy odstránia vonkajšiu vrstvu pokožky, kde je škoda najviac viditeľná. Odmeňte sa niekoľkými kozmetickými procedúrami a lepšie vyzerajúca pleť bude zároveň motiváciou, aby ste s fajčením nadobro skoncovali.

Krehké kosti

Každý vie, že pri fajčení trpia najviac pľúca. Výskum ale prekvapujúco označil ďalšie časti tela, ktoré fajčenie ovplyvňuje, počnúc kosťami. Fajčenie zvyšuje riziko oslabenia kostí alebo vznik osteoporózy. Tým sa zvyšuje riziko zlomenín vrátane stavcov, ktoré sa potom krivia a spôsobia vám zhrbenie.

Ochorenie srdca

Fajčenie postihuje takmer každý orgán v tele, vrátane srdca. U fajčiarov sa tepny, ktoré vedú krv k srdcu, časom zúžia. Fajčenie tiež zvyšuje krvný tlak a zvyšuje zrážanie krvi. Tieto faktory zvyšujú pravdepodobnosť infarktu. U mužov, ktorí fajčia, môže znížený prietok krvi spôsobiť erektilnú dysfunkciu.

Znížená výkonnosť

Vplyv fajčenia na srdce a pľúca spôsobuje významné problémy pri akejkoľvek fyzickej aktivite. Fajčiari majú tendenciu mať rýchlejší tep, pomalší obeh krvi a dýchavičnosť, čo nie je práve výhrou ani pri vrcholovom športe. Nech je akýkoľvek šport vašim obľúbeným, jeden zo spôsobov, ako zlepšiť svoje výkony, je prestať fajčiť.

Problémy s reprodukciou

Ženy, ktoré fajčia majú zvyčajne problém otehotnieť a aj porodiť zdravé dieťa. Cigarety sú spojené s problémami s plodnosťou. Fajčenie v tehotenstve navyše zvyšuje šance na potrat, predčasný pôrod, či porodenie dieťaťa s nízkou pôrodnou hmotnosťou.

Zdroj: TobaccoBody.fi

Skorá menopauza

Menopauza je niečo, čo majú všetky ženy spoločné. Ide o fázu, kedy poklesne hladina ženských hormónov a menštruačný cyklus sa navždy zastaví. Menopauza je dlhší proces a väčšina žien ňou prechádza okolo päťdesiatky. Ale u žien, ktoré fajčia a obzvlášť u tých, ktoré fajčia dlhodobo a intenzívne, prichádza menopauza v priemere o jeden a pol roka skôr a s oveľa silnejším účinkom ako u žien, ktoré nefajčia.

Rakovina ústnej dutiny

V porovnaní s nefajčiarmi, fajčiari majú šesťkrát väčšiu šancu dostať rakovinu ústnej dutiny. U ľudí, ktorí žuvajú tabak alebo užívajú iné tabakových výrobkov, ktoré neprodukujú dym, je päťdesiatkrát vyššie riziko rozvoja tejto formy rakoviny. Medzi najčastejšie príznaky patrí boľavá škvrna na jazyku, perách, ďasnách alebo na iných častiach vo vnútri úst, ktorá nemizne a môže byť bolestivá.

Rakovina pľúc

Patrí medzi najväčších zabijakov u mužov a žien. Z tých, ktorí zomrú na túto chorobu, je 9 z 10 v dôsledku fajčenia. Fajčenie môže poškodiť pľúca aj inými spôsobmi, ľudia sú viac citliví na problémy s dýchaním a na nebezpečné infekcie ako je zápal pľúc.

Čo sa deje vo vašom tele, keď prestanete fajčiť?

Stačí dvadsať minút, aby sa krvný tlak a srdcová frekvencia vrátili do normálu. Do dvadsaťštyri hodín začína klesať riziko infarktu. V prvých týždňoch po odvykaní sa začínajú čistiť aj pľúca. V priebehu roka klesá riziko vzniku srdcových ochorení na polovicu v porovnaní s tými, ktorí ešte fajčia. A po desiatich rokoch bez dymu je pravdepodobnosť, že umriete na rakovinu pľúc rovnaká ako u niekoho, kto nikdy nefajčil.

Zápach cigariet

Skončenie s fajčením eliminuje všadeprítomný pach cigariet, a to najmä z vášho dychu, vlasov a aj z oblečenia. Tento pach je nielenže neatraktívny pre nefajčiarov, ale nesie aj zdravotné riziká. Zápach znamená, že ľudia okolo vás sú vystavení tabakovým toxínom a stávajú sa z nich tzv. pasívni fajčiari. Tieto toxíny môžu byť obzvlášť škodlivé pre malé deti.

Môžete prestať?

Odborníci sa zhodujú, že vzdať sa cigariet je veľmi ťažké. Ale ak si nahovárate, že to je nemožné, zamyslite sa znova. Kým vo svete sú milióny fajčiarov, sú tam rovnako milióny bývalých fajčiarov. Ak títo ľudia mohli skončiť, môžete aj vy. Len majte na pamäti, že väčšina ľudí to skúša viac ako raz a len 4% až 7% ľudí uspeje bez pomoci. Spýtajte sa svojho lekára, ktorá stratégia by mohla byť pre vás tou najlepšou.

BRATISLAVA/redakcia Myženy

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.