Revolúcia v parkovaní sa začala. V Petržalke platí už niekoľko dní nové pravidlo

Jeff Skinner z Buffala oslavuje gól proti Caroline.
Zdroj: TV Markíza

Pokuty prídu vodičom už čoskoro.

Revolúcia v parkovaní sa začala. Na najväčšom slovenskom sídlisku už pár dní platia nové pravidlá. Po nociach sú na parkoviskách v akcii kontroly a prvé pokuty prídu už o pár týždňov

Večer čo večer chodí po petržalských parkoviskách asi 15 kontrolórov, aby sa pozreli na to, ako funguje nová parkovacia politika v praxi.

Mobilná aplikácia naskenuje značku a v sekunde vyhodnotí, či je auto zaregistrované, prípadne má zaplatené parkovanie, alebo tam stojí načierno. Koordinátor kontrolovacieho procesu Ivan Lučanič nám potvrdil, že s kolegami stihne skontrolovať všetky parkoviská, ktoré sú v systéme.

Vyznačených je zatiaľ 61 parkovísk, je na nich asi 5 000 miest. Zadarmo tam parkujú len Petržalčania zaregistrovaní v systéme, ostatní platia v noci euro na hodinu.

Počas pracovných dní a cez víkend to aj oni majú buď zadarmo, ak cez aplikáciu zakliknú, kde parkujú, alebo tiež zaplatia. Už po necelých dvoch týždňoch fungovania systému je vidieť výsledky, na vyhradených parkoviskách je len minimum áut s inou ako bratislavskou ŠPZ.

Našlo sa však už aj pár recidivistov, ktorí si z nových pravidiel ťažkú hlavu nerobia. Od kontrolórov dostávajú za stierače červené papieriky s upozornením a pokynmi, čo majú robiť. „Do budúcna by to malo fungovať tak, že akonáhle potvrdím priestupok, príde notifikácia mestskej polícii," konštatoval Lučanič.

Zdroj: TASR

Podľa petržalského starostu Jána Hrčku sú v tejto mestskej časti v polovici cesty. „Keď ľudia uveria tomu, že to myslíme vážne a máme kapacity na to to spraviť, bude vidieť reálny výsledok. Tak o 4-5 týždňov," tvrdí.

Jeden výsledok však už jasne ukazujú štatistiky. Za posledné týždne si kvôli novej parkovacej politike prehlásilo trvalý pobyt do Petržalky asi 2 000 ľudí.

„Ono sa to nezdá veľa, ale je to asi štvrť milióna na rok 2021 v rozpočte mestskej časti, čo by teda vykrylo všetky náklady na tento systém," dodal starosta.

Reportáž pripravil Martin Petro.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Parkovanie

Dôležité udalosti