Začnite jesť týcho päť potravín a choroby sa vám vyhnú oblúkom. Hlavne chrípka

Hotel v Japonsku iba za euro
Hotel v Japonsku iba za euro Zdroj: Marsan/shutterstock.com

Stačí iba otvoriť chladničku alebo špajzu, určite ich tam nájdete.

Tento rok je november mimoriadne teplý, ale striedajú sa aj vlny príjemného počasia s daždivým dňami. A práve tieto prudké zmeny v počasí sú akýmsi „hnojivom" na rozmnožovanie sa chrípkových vírusov.

Útočia na nás v MHD, v prehriatej a nevyvetranej kancelárii, ale aj doma. A možno je najvyšší čas, aby ste začali s prevenciou. Niekedy stačí málo, aby ste si telo vyzbrojili imunitou a odolávali chrípke. Odborníčka na výživu Zdenka Havettová má pre vás tip na päť potravín, ktorými si ju môžete posilniť.

Šípky

Táto nenápadná bobuľa, ktorá je vlastne plod ruže, je bohatá na vitamín C. Ten je dôležitý práve pri chrípke a jej podobným ochoreniam. Určite si pamätáte z detstva, že ste ich pri jesennej prechádzke lesom zbierali a vychutnali si z nich úžasný čaj. Zahrial vás a zároveň priaznivo pôsobil aj na ochorenie.

„Šípky sa používajú čerstvé i sušené. Skvelé sú najmä preto, že obsahujú veľké množstvo vitamínu C a beta karoténu. Okrem nich v nich nájdete napríklad aj vitamíny skupiny B a rutín. Účinný efekt tejto látky sa zvyšuje vitamínom C," upozorňuje Havettová.

Cesnak

Pri tejto zelenine niektorí zvraštia tvár, inú ju zase milujú. Dokáže dodať jedlu, vďaka intenzívnej aróme, výbornú chuť. Cesnak je prírodné antibiotikum a má výrazné antivírusové účinky. A tie výrazne posilňujú vašu prirodzenú imunitu.

Zázvor

Hoci pôsobí pomerne exoticky, jeho skvelé účinky si pochvaľovali aj naši predkovia, ktorí ho poznali skôr ako ďumbier. Kedysi vzácnu potravinu dnes bez problémov nájdete v obchode. Je tiež silným antioxidantom, má antiseptické účinky a zlepšuje prietok krvi. Dokáže príjemne zahriať telo a je skvelý pomocník hlavne vtedy, ak vás trápia studené končatiny alebo boľavé hrdlo.

Kyslá kapusta

Je to náš národný poklad. Okrem skvelej chuti má totiž aj blahodárne účinky na vaše zdravie. „Pokiaľ chcete podporiť imunitu, kyslá kapusta je absolútny zázrak. Konzumovať ju môžete surovú, ale aj tepelne upravenú. Významne podporuje obranyschopnosť organizmu najmä vďaka vysokému obsahu probiotík," vysvetľuje Havettová.

Tekvicové semienka

Tekvicové semienka zďaleka nie sú len lákavou pochutinou, ktorú si môžete dopriať večer k filmu. Pre telo je výborným zdrojom prospešných živín, za zmienku určite stojí aj množstvo zinku, ktorý sa v nich nachádza. Spomínaný minerál je totiž veľmi dôležitý pre správne fungovanie imunitného systému.

TIP: Poznáte rozdiel medzi chrípkou a prechladnutím?

„Pri nedostatočnom príjme zinku dochádza k nesprávnej aktivácii imunitných buniek a samotný deficit zhoršuje zápalové reakcie. Navyše si ho telo nedokáže ukladať, a preto je potrebný jeho ustavičný príjem," dodáva odborníčka na výživu.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti