Domáce

Rusi zastavili Ukrajine plyn, my ho dostaneme

plyn, sporák, horák
Zdroj: SITA

Rozhovory nepriniesli výsledky aj napriek tomu, že Rusko hrozí zastavením dodávok plynu.

Ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan oznámil, že Rusko dnes úplne zastavilo dodávky plynu pre Ukrajinu, no Kyjev garantuje, že dodávky pre odberateľov ruského plynu v Európe budú pokračovať aj naďalej. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Musím oznámiť, že dodávky plynu pre Ukrajinu klesli na nulu," vyhlásil Prodan na tlačovej konferencii.

Podľa informácií z ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom sa krátko po 8.00 h SELČ, čo bol termín na zaplatenie požadovanej sumy z dlhu Ukrajiny voči ruskej firme, začali dodávky plynu na Ukrajinu znižovať. Gazprom však zároveň oznámil, že dodávky pre európskych odberateľov budú pokračovať v plnom rozsahu a Ukrajina je povinná ich zabezpečiť.

Šéf Gazpromu Alexej Miller dnes obvinil Kyjev z "nekonštruktívneho prístupu" v rámci rokovaní o plyne a z vydierania s cieľom dosiahnuť "ultranízku" cenu za dodávky komodity. "V dôsledku nekonštruktívneho prístupu ukrajinskej vlády sme museli od dnešného dňa zaviesť pre Ukrajinu režim zálohových platieb," povedal Miller na stretnutí s ruským premiérom Dmitrijom Medvedevom, pričom dodal, že ukrajinská strana pri rokovaniach zaujala pozíciu, ktorá sa inak ako vydieraním nazvať nedá. "Požadujú za plyn ultranízku cenu," dodal Miller.

Medvedev v tejto súvislosti dodal, že Moskva je pripravená pokračovať v rozhovoroch s Kyjevom o riešení sporu za plyn, ak krajina v plnej miere splatí dlhy za dodávky ruského plynu. "Nemali by sme sa vzdávať možností na dialóg. Sme pripravení na pokračovanie rozhovorov pod podmienkou, že dôjde k urovnaniu všetkých dlžôb," povedal premiér na stretnutí s Millerom a ruským ministrom energetiky Alexandrom Novakom.

KYJEV/ SITA - aktualizované

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti