Dvojica sudcov z komunikácie z Threemy sa postavila pred komisiu Súdnej rady

Marian Kočner.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Komisia okrem výpovedí konkrétnych sudcov už študovala aj komunikáciu cez Threemu, ktorú jej poskytla NAKA.

Predseda komisie Súdnej rady, zriadenej kvôli sudcom z komunikácie Mariana Kočnera, Dušan Čimo naďalej trvá na odstúpení podpredsedníčky Najvyššieho súdu (NS) SR Jarmily Urbancovej do vyšetrenia podozrení voči jej osobe.

Urbancová dôvod na odstúpenie naďalej nevidí. Na komisii vo štvrtok okrem nej vypovedal aj predseda Krajského súdu Ľuboš Sádovský, ktorý vysvetľoval prideľovanie spisov.

„Nie som si absolútne vedomá žiadneho zlyhania ani morálneho, ani odborného, nevidím najmenší dôvod," doplnila. Urbancovú vyzvala na odstúpenie bývalá predsedníčka NS SR Daniela Švecová, skupina desiatich sudcov, medzi nimi aj Čimo, ktorý ani po jej vypočutí nevidel dôvod na zmenu svojho stanoviska.

"Bolo pripustené, že niektoré veci mohli byť predmetom rozhovoru s aktérom tej komunikácie," zdôvodnil. Urbancovej podľa jeho slov odporučili, že by sa neskôr za zmenených okolností mohla uchádzať o svoj post znova.

Na margo kontaktov so sudcom Vladimírom Sklenkom, s ktorým si mal cez aplikáciu Threema písať Marian Kočner, uviedla, že nevedela o ich vzťahu. To, že mu mal Sklenka písať, ako dopadne hlasovanie na post, ktorý zastáva, vysvetľovala s tým, že postoje boli známe.

„O tejto veci všetci špekulovali. Každý si robí súkromný prieskum. Ja viem, kto nejakým spôsobom moje názory berie a kto je apriori proti mne," spresnila Urbancová. Pripustila, že mohla o týchto menách špekulovať aj so Sklenkom. To, či mohol zháňať hlasy v Súdnej rade bez jej vedomia nevylučuje, avšak nechápe, prečo. Vplyv Sklenku na Súdnu radu vylúčila, rovnako ako možný vplyv Mariana Kočnera. Ten považuje za absurdný.

Sádovský ako predseda Krajského súdu Bratislava na komisii vysvetľoval prideľovanie spisov, okrem iného aj v kauze zmeniek TV Markíza.

Jedna zo zmeniek bola pridelená aj do senátu, kde sedela ako náhradníčka sudkyňa Andrea Haitová, sestra Moniky Jankovskej. Ako náhradníčka sa do senátu podľa Sádovského dostala, pretože ostatné dve členky senátu neboli v práci fyzicky prítomné.

Sádovský pripomenul, že spisy kontrolovalo aj Ministerstvo spravodlivosti SR s tým, že nenašlo žiadne pochybenia. „Prideľovanie bolo vysvetlené dostatočne v tej miere, že nevyvolalo ďalšie otázky," reagoval na Sádovského výpoveď Čimo.

Komisia okrem výpovedí konkrétnych sudcov už študovala aj komunikáciu cez Threemu, ktorú jej poskytla NAKA.

Dvaja členovia komisie sú približne v polovici šetrenia. V súvislosti s komunikáciou navrhol Čimo, že by sa mohlo prestať o nej rozprávať ako o údajnej.

Komisia Súdnej rady sa stretne ešte v pondelok 25. novembra pred voľbou predsedu Najvyššieho súdu, kde bude sumarizovať výsledky svojho šetrenia. Odprezentuje ich na riadnom verejnom zasadnutí Súdnej rady v utorok 26. novembra.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Threema

Dôležité udalosti