Banky znovu sprísňujú podmienky pri úveroch. Kto si bude môcť po novom požičať?

Od júla sa rast úverov pre domácnosti znova zrýchlil. Banky začali totiž ponúkať extrémne nízke úrokové sadzby.

Národná banka Slovenska (NBS) sa rozhodla znova sprísniť pravidlá pre získanie úveru.Zmeny sa dotknú najmä ľudí s nižším príjmom. Po zaplatení splátok im bude musieť ostať na účte väčšia rezerva ako doteraz.

NBS sprísňovala podmienky pre získanie úverov postupne od leta minulého roka. Kým čerpanie spotrebných úverov, kreditných kariet či povoleného prečerpania na účte sa podarilo pribrzdiť, pri hypotékach sa to neukázalo.

Od júla tohto roka sa rast úverov pre domácnosti znova zrýchlil. Banky začali totiž ponúkať extrémne nízke úrokové sadzby, ktoré sa prepadli hlboko pod jedno percento. A tí, ktorí plánovali vlastné bývanie, viac nečakali.

Reakciou na to sú nové pravidlá pri úveroch. NBS chce docieliť, aby si ľudia brali len úvery, ktoré budú vedieť splácať aj v horších časoch.

Mesačná splátka by nemala byť viac ako 60 percent z príjmu každého občana s tým, že bude existovať ešte výnimka pre mladých ľudí do 35 rokov, kde chceme povoliť vyšší úver, ale len v rozsahu 60 až 70 percent.

Po zaplatení splátok vám tak musí ostať väčšia rezerva. Doteraz bol tento limit na úrovni 80 percent. V porovnaní s ostatnými krajinami je táto hranica mierna, v susednej Českej republike môžu splátky predstavovať iba 45 percent z príjmu.

Situáciu to môže skomplikovať najmä ľuďom s nižším príjmom a takým, ktorí by bývanie dofinancovali spotrebnými úvermi, lebo hypotéka im nedokáže pokryť celú výšku nehnuteľnosti.

Napriek tomu, že opatrenie by malo platiť už od januára budúceho roka, banky sa o pripravovaných zmenách dozvedeli len túto stredu.

Aby nové podmienky platili od roku 2020, parlament ich bude musieť schváliť už na najbližšej parlamentnej schôdzi.

Viac v reportáži Andrey Mačoškovej


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Podmienky

Dôležité udalosti