Ak prežívate depresívne stavy viac ako mesiac, vyhľadajte odbornú pomoc

Ilustračná snímka.
Zdroj: Photographee.eu/shutterstock.com

Psychológ považuje za najdôležitejšiu prevenciu.

Je jeseň a počasie je ako na hojdačke. Môže sa stať, že vás pri jeho zmene prepadne depresia. Nemusíte sa cítiť komfortne, ale podľa psychológa Roberta Krauseho nemusíte mať skutočne depresiu, iba akési jej naladenie.

To môže byť ovplyvnené vašim vnútorným nastavením, uspokojenými i neuspokojenými potrebami, ale môže to byť aj reakcia na zvýšený stres a napätie.

"Ak však hovoríme o depresii, máme na mysli jej typické medicínske prejavy. Môže to byť sociálna izolácia, strata chuti do jedla alebo aj nadmerná spavosť i nespavosť. Často takíto ľudia nechcú byť v kontakte s druhými, strácajú bežnú chuť do života. Môže sa to prejaviť aj tým, že strácajú chuť do života, nechcú ísť do práce a sú podráždení," opísal príznaky psychológ.

Vo videu Robert Krause vysvetlil aj to, ako si sami môžete diagnostikovať, či máte depresiu a po akom čase by ste mali vyhľadať odborníka.

Kto je Robert Krause?

Psychológiu začal študovať pred viac než 10 rokmi. Počas štúdia na vysokej škole napísal dve knihy a niekoľko vedeckých článkov. Pracoval ako dobrovoľník na detskej onkológii a taktiež s telesne a mentálne postihnutými deťmi. Pôsobil tiež ako dobrovoľník Svetovej organizácie UNICEF a viedol prednášky pre projekt Školy pre Afriku.

V roku 2015 bol vybraný medzi TOP 5 podnikateľov zo Slovenska, ktorí popri štúdiu podnikajú a to ako jediný zástupca z oblasti vzdelávania. Vyškolil niekoľko tisíc ľudí z 13 národností. V súčasnosti zastrešuje predmet Behaviorálna ekonómia v Španielsku na Univerzite v Manrese a vedecký modul aplikácie neuropsychológie v Montessori metóde v Mexiku, Španielsku a v Afrike. Je vysokoškolským učiteľom Katedre pedagogickej a školskej psychológie na Pedagogickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa.

Napriek mnohým pracovným úspechom je však Robert najmä človekom, pre ktorého je dôležitá rodina, zdravie, šport, rozvoj a vzťahy. Je šťastne ženatý a je otcom dvoch krásnych dcér- Ellie a Lori.

BRATISLAVA/zg, Teleráno

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.