Obec pri Bratislave zažíva stavebný boom, aj mafiánske praktiky: Súdi sa s exstarostom

Rozhodovať musia súdy.

Starosta advokát poskytoval služby svojej vlastnej obci. Teraz od nej pýta takmer dva milióny a to je viac než celý obecný rozpočet. Rozhodovať musia súdy.

Marianka, katolíkom známa ako pútnické miesto, developerov a podnikavých komunálnych politikov však oveľa viac zaujíma tiché lukratívne prostredie v blízkosti hlavného mesta. Dedina zažíva stavebný boom, ale aj mafiánske praktiky.

„85 % - 90 % stavebných povolení bolo v rozpore s územným plánom za posledných deväť rokov," starosta Marianky Dušan Statelov.

Spor o pozemky vznikol aj na miestnom futbalovom štadióne. Miestny poslanec naznačuje, že zrejme umelo. Cena parciel pod štadiónom podľa neho záhadne narástla a tým aj provízia pre advokátsku kanceláriu, ktorá v sporoch obec zastupovala. A práve na jej čele stál ten istý muž, ktorý v tom čase sedel aj na starostovskej stoličke. Advokátska kancelária vtedajšieho starostu Radovana Juriku teraz od obce žiada milióny EUR.

„Pokiaľ tento spor obec Marianka prehrá, tak je možné, že Advokátska kancelária Jurika & Keltoš až si bude uplatňovať zmluvnú pokutu, ktorá je 365 % ročne. Dnes predstavuje 1,8 milióna EUR," reagovala advokátka zastupujúca obec Marianka Tatiana Prokopová.

„Určite nebude mať peniaze na 1,8 milióna. Pokiaľ sa nedohodneme, táto suma sa vyšplhá možno na 3 milióny za ďalší rok, takže to je absolútne nereálne," vyjadril sa Dušan Statelov.

„A v druhom rade exekúcia, ktorá prebieha, blokuje obci možnosť čerpať eurofondy," hovoril obecný poslanec Maroš Sýkora.

´Pred piatimi rokmi chcel exstarosta urovnať dlhy voči svojej kancelárii. Sumu mal zjednať na polovicu. Dohodu vraj neskôr sám napadol, paradoxne pre konflikt záujmov. O odmene už rozhodoval rozhodcovský súd. Odvtedy sa obe strany dohodnúť mimosúdne nevedia.

Viac zisťoval Martin ChlebovecBRATISLAVA/TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Marianka

Dôležité udalosti