Developeri narazili: Elektrická sieť v Jasnej už nové projekty neunesie

Až do rozšírenia kapacity nebudú vydávať stavebné povolenia.

Elektrikári už museli povedať „dosť". Stavebný rozmach v našom najväčšom lyžiarskom stredisku v Jasnej narazil na kapacitný strop na dodávky elektrickej energie. No zatiaľ to ešte neznamená úplný koniec intenzívnej výstavby v Demänovskej doline.

Stop od elektrikárov už samozrejme nezastaví súčasný stavebný ruch, ktorý mnohí a nielen domáci kritizujú. Obec Demänovská Dolina zatiaľ nemá od Stredoslovenskej distribučnej o tzv. stop stave nič oficiálne.

Štyri roky starý doplnok územného plánu ešte umožňuje ďalšiu výstavbu. „Tak 12-15 lokalít, čiže ten doplnok bol taký väčší, riešil väčšiu časť územia obce," vysvetľuje starostka obce Demänovská Dolina Ľubomíra Klepáčová.

Stavať ale budú môcť len tí, ktorí dostali povolenia do roku 2018. Do vyriešenia stop stavu nové vydávať nebudú. Podľa Jany Kňavová zo strediska Jasná táto skutočnosť môže ovplyvniť naše budúce investície jej spoločnosti, ale so Stredoslovenskou distribučnou hľadajú možnosti riešenia tejto situácie.

„Už sme naplnili kapacitu elektrických vedení a nemôžeme pripájať žiadnych nových odberateľov a ani u tých existujúcich nevieme navýšiť kapacitu," tvrdí hovorca Stredoslovenskej distribučnej Miroslav Gejdoš.

Elektrinu v Demänovskej Doline a tu hore v Jasnej potrebuje množstvo lanoviek a spolu 113 penziónov, chát a hotelov, ktoré dokážu ubytovať asi štyritisíc ľudí. „Potrebuje výkon 8,5 MW. Ak by sme to prepočítali na 100 watové žiarovky, tak ich bolo 85-tisíc," priblížil Gejdoš.

Kapacitu chcú elektrikári navýšiť vybudovaním dvoch nových 16 kilometrových vedení napojených na trasformovne pri Liptovskom Mikuláši. Budú to investície za niekoľko miliónov eur a podľa predpokladov by ich mali ukončiť do roku 2024.

Súčasný stav navýšia o 60 percent. Demänovská Dolina však teraz pripravuje úplne nový územný plán, ktorý by mal ďalší rozmach Jasnej už pribrzdiť. „Už sa nepúšťať do nejakých nových oblastí na výstavbu, ale tento územný plán by predovšetkým mal riešiť infraštruktúru - cesty, parkoviská, chodníky," dodala starostka Klepáčová.

Reportáž spracoval Mário Kermiet.


JASNÁ/TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Demänovská dolina

Dôležité udalosti