S likvidačnou daňou v Pezinku nesúhlasí ZMOS, ani exprimátor mesta

19_chlebovec_film_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Súčasný šéf radnice sa prípadu vyjadrí, až ked bude uzavretý.

Ak volajú po exemplárnom treste, tak majú začať čiernymi stavbami. Združenie miest a obcí Slovenska nesúhlasí s postupom radnice v Pezinku. Tá pýta za neoprávnené užívanie mestského pozemku od obyvateľov likvidačnú daň. S postupom mesta nesúhlasí ani autor VZN, na ktoré sa súčasný primátor odvoláva.

Neoprávnene upravili mestský pozemok pri dome makadamom a teraz majú podľa mesta pykať. Súčasný primátor Pezinka Igor Hianik vyrubil Tomášovi Gubricovi spätnú daň za každý štvorcový meter tri eurá za deň. Spolu má za 73 dní zaplatiť 10 950 eur.

Primátor sa k prípadu vyjadrí presne, keď to bude uzavreté. Na otázku, či mu príde suma adekvátna, Hianik povedal, že sú v meste pravidlá a podľa toho sa postupuje.

Oveľa viac pýtajú od Andrei Raizikovej, tá má platiť za neoprávnené užívanie pozemku za posledné dva roky. V rozlohe pozemku, čo je okolo 64 metrov, je celková suma 146-tisíc eur.

Podľa exprimátora a autora všeobecne záväzného nariadenia, na ktoré sa súčasný primátor odvoláva, Olivera Solgu je to nonsens a myslí si, že takéto niečo sa ešte na Slovensku nestalo.

„Je tam jasne napísané, že ak občan potrebuje využívať verejné priestranstvo, potrebuje zložiť nejaký materiál, potrebuje zložiť lešenie, a tak ďalej, tak vtedy sa mu vyrubuje daň," tvrdí.

Podľa neho môže byť jeho nástupca rád, že sa Rajzikovci o mestský pozemok vôbec zaujímali. „Ak občan má vedľa svojho domu pozemok, ako tá pani, o ktorý by sa ale malo starať mesto, to znamená kosiť, starať sa a udržiavať ho, tak sme tolerovali, že sa tam parkovalo, pretože mesto by nikdy nemalo toľko prostriedkov, aby všetky plochy, ktoré mu patria mohlo kosiť upravovať," zdôraznil Solga.

„Takže je v poriadku, keď si niekto na cudzom pozemku urobí parkovisko pre svoj vozový park? Na mieste, kde chodia deti, cyklisti, mamičky s kočíkmi," napísal primátor Hianik na sociálnej sieti.

Rajzikovci majú platiť likvidačnú daň za to, že neoprávnene užívali mestský pozemok a bránili tak chodcom. Otázne ale je, čo bude platiť mesto za burinu, pre ktorú museli chodci rovnako ísť na cestu.

„Jemnejšie nastavenie pravidiel by znamenalo aj mieru spoločenskej zodpovednosti a práve vo vzťahu k ľudom, ktorí takto zušľachtia a možno aj pre svoj osobný účel ale zušľachtia verejné priestranstvá, ktoré by v opačnom prípade boli iba akousi burinou alebo optickou prekážkou v území, ktoré nepôsobí atraktívne," reagovalo Združenie miest a obcí Slovenska.

Združenie s likvidačnou daňou a exemplárnym trestom nesúhlasí ani v jednom prípade. Trest by si zaslúžili iba v prípade, ak by verejný pozemok ohradili alebo postavili na ňom čiernu stavbu. „Nemá zmysel ísť do vysokých daní, ktoré budú v budúcnosti nedoplatkom, pretože samospráva tým ukáže dve skutočnosti - že nepoznala reálne finančné možnosti svojich obyvateľov a bude evidovať nedoplatky, ktoré budú nevymožiteľné alebo veľmi ťažko vymožiteľné," konštatoval ZMOS.

Čo je ale podľa bývalého primátora Spolgu zarážajúce, je jednanie hlavnej kontrolórky s Pezinčanmi. Myslím si, že by sa to malo zastaviť, pretože denne počujem len samé sťažnosti.

Pezinčania, ktorí sa dotkli mestského pozemku pri svojom dome, ani dnes nevedia, čo s nimi bude. Na likvidačnú daň nemajú a stanovisko k tomuto prípadu chce primátor povedať dotknutým stranám až budúci týždeň, keď si urobí podrobný súpis oboch prípadov.

Téme sa venuje reportér Braňo Tomaga.


PEZINOK/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Dane

Dôležité udalosti