Úplatní rozhodcovia sa dozvedeli trest, všetci sa dohodli s prokurátorom

IMG_0019.jpg
Zdroj: René Medzihradský

Všetci musia zaplatiť aj pokutu.

Špecializovaný trestný súd v Pezinku odsúdil za korupciu 13 futbalových delegátov a rozhodcov zo stredného Slovenska. Všetci uzavreli s prokurátorom dohody o vine a treste.

Sudca im tak schválil trojročné tresty s podmienečným odkladom a skúšobnou dobou na dva roky. Zároveň dostali aj peňažné tresty od 200 do 350 eur a nebudú môcť ďalej vykonávať činnosť rozhodcov ani delegátov tri až päť rokov.

Jeden z obvinených sa na pojednávanie zo zdravotných dôvodov nedostavil, súd jeho prípad odčlenil na samostatné konanie.

"Korupcia vo futbale je závažným druhom športovej korupcie vzhľadom na to, že futbal patrí u nás k celospoločenským fenoménom," povedal po verdikte médiám prokurátor ÚŠP. Podľa jeho slov treba dúfať, že takýto "nie malý počet odsúdených za korupciu bude mať preventívny charakter pre potenciálnych iných páchateľov".

Pôvodne obvineným hrozil trest na štyri až desať rokov.

Prokurátor ÚŠP podal 4. októbra na ŠTS návrh na schválenie dohôd o vine a treste. Dohody uzavrel s obvinenými postupne. Korupcie sa mali obvinení dopustiť v šiestich futbalových zápasoch III., IV. a V. futbalovej ligy Stred, odohratých v apríli až júni 2018.

Peniaze zálohy vo výške od 25 až po 100 eur mali prijímať v kabínach rozhodcov. V niektorých prípadoch išlo o jednorazové prijatie úplatku. Niektoré podplácajúce osoby v kauze sú stíhané v samostatných veciach, ktoré sú v rôznych štádiách. Ďalšie osoby už boli odsúdené a u iných sa uskutočňuje trestné stíhanie.

Zdroj: René Medzihradský

Vyšetrovateľ národnej protikorupčnej jednotky koncom februára tohto roka skončil prípravné konanie v prípade športovej korupcie, ktorá bola odhalená v júli 2018. Prokurátorovi predložil návrhy na začatie konania o vine a treste u 19 obvinených. V prípade dvoch osôb bol predložený návrh na podanie obžaloby.

Policajná akcia s názvom Delegát v júli 2018 súvisela s rozhodovaním na futbalových zápasoch v pôsobnosti Stredoslovenského futbalového zväzu. Hlavní rozhodcovia, asistenti rozhodcov a delegáti mali na osobných stretnutiach prijímať úplatky 200 až 1 000 eur.

NAKA vtedy po zásahu v Banskej Bystrici zadržala 20 osôb. Počas minuloročnej júlovej policajnej akcie zasahovalo 70 policajtov z NAKA a zo Strednej odbornej školy Policajného zboru SR v Pezinku v priestoroch, kde sa uskutočnil seminár futbalových rozhodcov.


PEZINOK/René Medzihradský, zg, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme úplatok

Dôležité udalosti