Koalícia vytiahla na Naďa nové obvinenie: Za peniaze vraj bránil záujmy zahraničných zbrojoviek

Kollár odpovedal na otázku o Borguľovi
Zdroj: TASR

„Robil to za cenu finančného prospechu," povedal minister obrany Peter Gajdoš.

Bezpečnostný expert a člen OĽaNO Jaroslav Naď tvrdí, že v žiadostiach o jeho odpočúvanie sú napísané lži. Vyhlásil to po rokovaní parlamentného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva.

Jeho predseda Eduard Heger konštatoval, že chceli vedieť, či nasadenia odpočúvania a následné obvinenie boli oprávnené. Podľa jeho slov sa však odpovede nedozvedeli.

"Predostreli nám argumenty, ale my sme chceli dôkazy. A tie nám nepredložili, a tak výbor bude pokračovať ďalej," vyhlásil.

Na rokovanie chce zase zavolať aj šéfa vojenských tajných Ján Balciar, s ktorým sa chce stretnúť aj jeho bývalý podriadený Naď. Vo štvrtok (28. 11.)  jeho prítomnosť na rokovaní schválili poslanci, ale s Balciarom sa na výbore nestretli.


Naď vraj bránil záujmy zahraničných zbrojoviek

Na rokovaní vytiahli koaliční poslanci na Naďa novú vec. Hovoria, že za peniaze vraj bránil záujmy zahraničných zbrojoviek na úkor našich.

Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) po výbore skonštatoval, že ho uráža, že finančné prostriedky vynaložené na obranu a práca profesionálnych vojakov sú dehonestované ľuďmi ako Naď. "Ktorý aj za cenu svojho finančného prospechu dokázal uprednostňovať firmy nie slovenské, ale zahraničné," poznamenal minister.

Gajdoš dodal, že v súvislosti s kauzou Skripaľ požiadal šéfa VS o odtajnenie tých skutočností, ktoré sa dajú odtajniť. "Aby bolo zistené, za akým účelom boli tieto informácie zisťované," vysvetlil.

"Vždy som si dal veľmi veľký pozor, ako narábam s utajovanými skutočnosťami," reagoval Naď a odmietol, že by loboval za zahraničné firmy. Heger doplnil, že pokiaľ vie, žiadne utajované informácie vlastne neunikli.

Gajdoš pri novinároch prečítal krátke vyjadrenie na Naďovu adresu, že je vraj plateným lobistom. „Dokážete si predstaviť, že by niekto z rezortu obrany disponoval takými zdrojmi? Ja určite nie," povedal minister, ale podozrenie nijak nekonkretizoval.

Na otázku, aké firmy mal Naď protežovať, už neodpovedal. Novinárom povedal, že má ďalší program, a nasadol do auta.

Členi výboru Ľubomír Galko tvrdí, že jedným z dôvodov obvinenia voči Naďovi malo byť aj to, že organizoval "nejaké stretnutie", na ktorom mal byť aj on. Poslane deklaroval, že na takomto stretnutí nikdy nebol, preto je podľa neho otázne, či sú pravdivé ostatné argumenty.

V súvislosti s vyšetrovaním Naď informoval, že už podali námietku voči obvineniu. Zároveň spochybnil nasadenie odposluchov na jeho osobu. Po uzatvorení vyšetrovania bude žiadať aj o prešetrenie v tejto oblasti.

Vyšetrovateľ NAKA obvinil 21. novemba Naďa z trestného činu ohrozovania utajenej skutočnosti. Podľa vyšetrovateľa mal žiadať utajované skutočnosti na ochranu záujmov Slovenskej republiky a následne ich vyzradiť ďalším osobám.

Oznamovateľom údajného ohrozovania utajovanej skutočnosti bol Balciar, ktorý na Naďa podal i ďalšie trestné oznámenie, týkajúce sa jeho podnikania obvineného. Jaroslav Naďa vtedy vyhlásil, že považuje obvinenia za absurdné a nepodložené. Za Balciarovou aktivitou vidí pomstu za to, že poukazoval na podozrenia týkajúce sa majetku šéfa VS.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Jaroslav naď

Dôležité udalosti