Hnevať sa by sme sa mali zdravým spôsobom. Urážanie nie je tá správna cesta

Patson Daka zo Salzburgu oslavuje gól v LM na pôde Genku.
Zdroj: stockfour/shutterstock.com

A nemá nič spoločné so zdravým fungovaním.

Urážanie. Je to vlastnosť, ktorú asi nikto z vás nemá rád. Podľa psychológa Roberta Krauseho urážanie sa nás väčšinou týka, pretože neboli uspokojené naše potreby a druhá strana nekonala podľa našich predstáv. Vtedy pociťujeme určitý diskonfort v danej situácii.

"Akonáhle vidíte, že druhá strana je urazená, mali by ste tomu venovať pozornosť. V žiadnom prípade by ste nemali skĺznuť do reciprocity. Urážlivosť nemá nič spoločné so zdravým fungovaním," radí odborník.

Tvrdí, že s urazením je spojený hnev a iné emócie. To nám však pomáha uspokojiť si naše emócie. Nesmieme však zabúdať, že hnevať sa môžeme aj zdravým spôsobom a neurážať sa. Vtedy blokujeme svoje emočné toky a mali by sme si uvedomiť, že sa máme hnevať zdravým spôsobom a vyjadriť svoje emócie.

A prečo by sme mali s druhou stranou hovoriť o tom, čo cítime resp. jej vynadať? Odpoveď nájdete vo videu.

Kto je Robert Krause?

Psychológiu začal študovať pred viac než 10 rokmi. Počas štúdia na vysokej škole napísal dve knihy a niekoľko vedeckých článkov. Pracoval ako dobrovoľník na detskej onkológii a taktiež s telesne a mentálne postihnutými deťmi. Pôsobil tiež ako dobrovoľník Svetovej organizácie UNICEF a viedol prednášky pre projekt Školy pre Afriku.

V roku 2015 bol vybraný medzi TOP 5 podnikateľov zo Slovenska, ktorí popri štúdiu podnikajú a to ako jediný zástupca z oblasti vzdelávania. Vyškolil niekoľko tisíc ľudí z 13 národností. V súčasnosti zastrešuje predmet Behaviorálna ekonómia v Španielsku na Univerzite v Manrese a vedecký modul aplikácie neuropsychológie v Montessori metóde v Mexiku, Španielsku a v Afrike. Je vysokoškolským učiteľom Katedre pedagogickej a školskej psychológie na Pedagogickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa.

Napriek mnohým pracovným úspechom je však Robert najmä človekom, pre ktorého je dôležitá rodina, zdravie, šport, rozvoj a vzťahy. Je šťastne ženatý a je otcom dvoch krásnych dcér- Ellie a Lori.

BRATISLAVA/zg, Teleráno

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti