Domáce

Objavili sa nebezpečné výrobky na vlasy a pre deti

0731_foto.jpg

Môžu sa predávať aj u nás.

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v EÚ, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Litve a Česku.

Ide o farbu na vlasy a kozmetickú súpravu pre deti. Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj u nás.

Názov farby na vlasy je Natural hair dye značky ArtKolor, výrobná dávka/typ: (expiry date) lot No. 01 01 15, čiarový kód: 460212100382. Krajinou pôvodu je Ruská federácia. Henna farba je balená v 25 mg plastových vreckách, na prednej strane vrecka je obrázok ženy s blond vlasmi a na zadnej strane popis výrobku. V tomto výrobku bol zistený prekročený povolený limit pre celkový počet mikroorganizmov, pri jeho použití môžu vzniknúť infekcie.

V prípade kozmetickej súpravy pre deti ide o výrobok neznámej značky z Číny, výrobná dávka/typ: NO. 1157 A, Item No: 4975000, B:60, EAN: 8713149750003. Kozmetická súprava pre dievčatá má tvár cukríka a skladá sa z troch častí. Súprava obsahuje červeň na líca, očné tiene, lesk na pery, rúže či lak na nechty. Žltá farba očných tieňov v tomto výrobku obsahuje 220 mg.kg-1 olova a 1,95 mg.kg-1 niklu.


Prítomnosť olova vo výrobku je v rozpore s prílohu č. 2 (Zoznam zakázaných látok v kozmetických výrobkoch, položka č. 289) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) o kozmetických výrobkoch v znení neskorších predpisov.

Olovo je látka s predpokladanými karcinogénnymi účinkami na človeka, negatívne ovplyvňuje najmä tráviaci trakt, krvný obeh, srdcovo-cievny systém, CNS, obličky, imunitný systém, reprodukciu a dýchanie, informoval hlavný hygienik SR Ivan Rovný.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.