Finančná polícia má dôsledne preveriť majetok Jána Balciara, OĽaNO podáva podnet

Na auto spadol stĺp.
Zdroj: TASR

Informoval o tom poslanec Gábor Grendel (OĽaNO) na piatkovej tlačovej konferencii.

Finančná polícia by mala preveriť majetkové pomery riaditeľa Vojenského spravodajstva (VS) Jána Balciara. Poslanci Národnej rady (NR) SR z hnutia OĽaNO podajú v tejto súvislosti podnet na finančnú políciu. Informoval o tom poslanec Gábor Grendel (OĽaNO) na piatkovej tlačovej konferencii.

"Zákon o preukazovaní pôvodu majetku hovorí, že ak existuje podozrenie, že majetok občana nezodpovedá jeho legálnym príjmom, polícia má oprávnenie v takejto veci konať alebo môže konať na základe podnetu," priblížil Grendel s tým, že Balciar nemohol legálne na základe jeho príjmu nadobudnúť svoj majetok, ktorý je podľa medializovaných informácií v hodnote troch miliónov eur.

Argumentuje tým, že rozdiel medzi výpočtom jeho príjmu a reálnou hodnotou majetku je priveľký, a aj preto sa rozhodli podať podnet na finančnú políciu, aby sa ním zaoberala.

Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Eduard Heger doplnil, že majetkovým pomerom Balciara sa venoval aj osobitný kontrolný výbor NR SR, ktorému predsedá, a jeho členovia ho vyzvali, aby svoj majetok vysvetlil. Keďže tak neurobil, OĽaNO vyzvalo Balciara, aby odstúpil z funkcie. "Mal odstúpiť, aby nepošpiňoval dobrú povesť VS," podotkol Heger.

Podnet podávajú poslanci aj preto, lebo doteraz nemali informácie o postupe preverovania políciou v tejto veci. "Zmyslom podnetu je, aby sa preverovanie nezamietlo pod koberec," dodal Grendel s tým, že ak ich podnet zamietnu, uvidia dôvody, prečo tak polícia urobila.

Polícia už v minulosti preverovala medializované informácie o majetkoch šéfa VS. Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) ešte v septembri po rokovaní kontrolného parlamentného výboru informoval o tom, že Balciar majetok nadobudol legálne. Podľa medializovaných informácií mal Balciar získať niekoľko apartmánov na Táľoch podozrivým spôsobom.

V prípade troch apartmánov a aj chaty v Nízkych Tatrách má ísť o nehnuteľnosti, ktoré v minulosti patrili človeku, ktorý má byť podľa medializovaných informácií prepojený s mafiánskou skupinou černákovcov. Informáciu priniesol portál Aktuality.sk.

Balciar reaguje

Finančnej polícii som poskytol pri preverovaní môjho majetku maximálnu súčinnosť. Uviedol to riaditeľ Vojenského spravodajstva (VS) Ján Balciar v reakcii na vyhlásenie poslancov OĽaNO. Tí v piatok vyhlásili, že podajú podnet na finančnú políciu pre Balciarov majetok.

"Finančnej polícii, ktorá je zákonom oprávnená preverovať nadobudnutie majetku, som poskytol pri preverovaní môjho majetku maximálnu súčinnosť vrátane poskytnutia podkladov k všetkým formám úverov, pomocou ktorých bolo nadobudnutie nehnuteľností financované," tvrdí Balciar.

Ten dodáva, že absencia ťarchy na nehnuteľnosti nemusí znamenať, že na jej financovanie nemohol byť v minulosti využitý úver. "O tejto skutočnosti však médiá účelovo mlčia," tvrdí riaditeľ vojenských tajných.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ján Balciar

Dôležité udalosti