Počiatek na skrytej kamere: Na Kočnerovom videu žiada od Trnku krytie v kauze Tipos

Ján Počiatek
Zdroj: TASR

Ešte v roku 2000 spoločnosť Športka zažalovala Tipos za neoprávnené používanie ochranných známok.

Dobroslav Trnka si ešte ako generálny prokurátor nahral na skytú kameru aj vtedajšieho ministra financií za Smer Jána Počiatka.

Pri korupcii najvyšších vládnych predstaviteľov v kauze Lemikon Slovensko prišlo o asi 13 miliónov eur - Trnka sa na tom smeje s ministrom financií. Píše o tom Denník N s tým, že stretnutie mali zrejme v januári 2009. Hovorili o kauze Tipos v spore s firmou Lemikon. Spomínali aj emisnú kauzu Jána Slotu.

Celý spor "Lemikon" sa začal ešte v roku 2000. Spoločnosť Športka vtedy zažalovala Tipos za neoprávnené používanie ochranných známok a know-how Športky, Šance a Matesu. Neskôr spor za Športku prebrala firma na Cypre - Lemikon - a od Tipsu žiadala 60 miliónov eur.

Najvyšší súd v auguste 2008 rozhodol, že Tipos má odškodniť Lemikon, a tak zaplatiť takmer dve miliardy slovenských korún. Tipos sa potichu dohodol s Lemikonom, že ho vyplatí. Mimosúdnu dohodu odobril aj vtedajší minister financií Ján Počiatek. A tak odišlo na Cyprus len v prvej splátke vyše 480 miliónov korún.

Vyplateniu zvyšnej sumy zabránila rýchla zmena legislatívy, ktorá umožnila generálnemu prokurátorovi pozastaviť vykonateľnosť súdneho rozhodnutia. Začali sa tak mnohé súdne spory.

Práve o tejto situácii hovoril Počiatek s Trnkom na nahrávke. Bývalý minister ho žiada, aby pred novinármi túto kauzo odprezetnoval tak, že "sme sa efektívne bránili a urobili všetko, čo bolo v našich silách".  Potom Najvyšší súd zamietol nárok Lemikonu v celom rozsahu.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ján počiatek

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.