Elektráreň vo Vojanoch zrejme nevypnú. Zachrániť ju má nové palivo

V minulosti v elektrárni pracovali tisícky ľudí z okolia. Dnes ich zostali necelé dve stovky.

Elektráreň vo Vojanoch možno nebudú musieť vypnúť. Uhlie by malo z časti nahradiť nové palivo. Elektrinu by tak vedeli vyrábať lacnejšie.

Od apríla tohto roka elektráreň vo Vojanoch nevyrábala energiu takmer polovicu z tohto obdobia.

„Je to dôsledok rastúcich cien emisných povolení a ďalších faktorov na trhu s elektrinou, ktoré spôsobujú, že elektrina vo Vojanoch je príliš drahá a nekonkurencieschopná," vysvetlil dôvod výpadku Miroslav Šarišský, hovorca Slovenských elektrární.

V minulosti v elektrárni pracovali tisícky ľudí z okolia. Dnes ich zostali necelé dve stovky. Miestni tvrdia, že na nich zabudli.

Výrobu elektriny vo Vojanoch dnes predražuje čierne uhlie, ktoré dovážajú z Ruska. Aby znížili výrobné náklady, uhlie budú z časti nahrádzať iným palivom.

„V priebehu augusta a polovici októbra prebehli v elektrárni Vojany skúšky tuhého paliva, ktoré má veľmi podobné vlastnosti ako čierne uhlie a spĺňa požiadavky európskej legislatívy," uviedol hovorca elektrární.

Záchranu elektrárne pred asi tromi rokmi sľuboval americký investor. Vytvoriť chcel takmer 1000 pracovných miest. Z jeho sľubov nakoniec nebolo nič. Miestni sú aj preto skeptickí.

Spaľovať uhlie s novým palivom tu plánujú od začiatku budúceho roka. Aktuálne čakajú na potrebné povolenia od úradov.


VOJANY/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme KE

Dôležité udalosti