Viete, aký je rozdiel medzi odmenami a 13. a 14. platom?

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Okrem iného patria medzi najatraktívnejšie zamestnanecké benefity.

Trinásty plat dostane 18 % zamestnancov. Oproti vlaňajšku ide len o mierny nárast. Ukazuje to analýza portálu Platy.sk. Podľa portálu malo vlani tento benefit k dispozícii 17 % pracovníkov na Slovensku.

"Analýza ukazuje, že v našich končinách sú rozšírenejšie skôr odmeny. Tie má k dispozícii 28 % zamestnancov. Priemerná výška odmien predstavuje 1 017 eur v hrubom," uvádza Nikola Richterová z Profesie.

Odmeny a 13. či 14. plat patria medzi najatraktívnejšie zamestnanecké benefity. Nie každý však vie, že medzi odmenami a platmi navyše sú rozdiely. Trinásty a štrnásty plat sú totiž nárokovateľné zložky mzdy. Sú dohodnuté v pracovnej či kolektívnej zmluve. V nej sa zamestnávateľ zaručuje, že ich vyplatí.

Vyplácanie odmien je na základe dobrovoľnosti. Často podľa toho, ako sa danému zamestnancovi či firme darilo v danom roku. V prípade, že firma mala za sebou náročné obdobie, zamestnanec nemá odmenu garantovanú.

Podľa údajov portálu je najvyšší podiel zamestnancov s 13. platom v súkromných zahraničných firmách. Ide o 27 %. Naopak, u súkromných domácich zamestnávateľoch vidno najnižší podiel. Mzdu navyše tu má k dispozícii iba 15 % zamestnancov. Za nimi nasledujú pracovníci štátnych a obecných firiem, kde je podiel 16 %.

Napriek tomu, že finančné zamestnanecké benefity patria medzi tie najatraktívnejšie, v ponukách na profesia.sk ich nevidno až tak často. Ani v jednom prípade nešlo v roku 2019 o viac ako päť percent inzerátov, ktoré by obsahovali zmienku o 13. či 14. plate alebo koncoročných odmenách.

Pri 14. plate a koncoročných odmenách platí, že oproti minulým rokom vidno jemný nárast v podiele ponúk, v ktorých ich zamestnávatelia spomínajú.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme 13. plat

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.