Celosvetové testovanie 15-ročných: Pozrite si, ako dopadlo Slovensko

Oteckovia si stužkovú užili
Zdroj: TASR

Vyplýva to z výsledkov medzinárodnej štúdie PISA.

Kým v čitateľskej a prírodovednej gramotnosti slovenskí 15-roční žiaci naďalej zaostávajú za priemerom krajín Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), významné zlepšenie nastalo aspoň v matematickej gramotnosti.

Vyplýva to z výsledkov medzinárodnej štúdie OECD PISA, ktorú realizovali v predošlom roku.

Čitateľská gramotnosť

V čitateľskej gramotnosti je Slovensko pod priemerom OECD. V porovnaní so susednými krajinami sú na tom rovnako Maďarsko a Ukrajina, ale napríklad aj Bielorusko či Srbsko.

Česko a Rakúsko patria medzi priemer, najlepšie v tomto ukazovateli skončilo Poľsko (nadpriemer). Pod nami sa ešte ocitli napríklad Srbsko, Rumunsko či Moldavsko.

Matematická gramotnosť

V tomto ohľade figurujeme v priemere, spolu s Ruskom, Talianskom či Portugalskom. Až tri naše susedné krajiny, Česko, Rakúsko a Poľsko, však patria medzi nadpriemer.

Naopak, maďarskí a ukrajinskí 15-roční žiaci patria v matematickej gramotnosti do podpriemeru, rovnako tak aj napríklad Španielsko, Chorvátsko či Turecko.

Prírodovedná gramotnosť

Ukrajina a Maďarsko síce spolu s nami patria medzi podpriemer, spomedzi krajín V4 sme však skončili najhoršie.

Rakúsko sa ocitlo v priemere, zatiaľ čo Česi a Poliaci sú medzi nadpriemerom. Horšie ako my sa umiestnili napríklad Grécko, Srbsko, Rumunsko či Bulharsko.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Kompletné výsledky nájdetu TU.

Opozícia kritizuje ministerstvo školstva za tieto výsledky slovenských žiakov. Rezort oponuje tým, že podnikol veľa krokov na zlepšenie slovenského vzdelávania.

Predseda mimoparlamentnej strany Spolu Miroslav Beblavý si myslí, že slovenské školstvo upadlo a je to vidieť aj na výsledkoch PISA. Slovensko sa podľa neho nemôže uspokojiť s priemernosťou. "Ak chceme mať konkurencieschopnú ekonomiku a múdrych ľudí, musíme byť v prvej polovici Európskej únie, nie v druhej," poznamenal. Beblavý tiež podotkol, že výsledky testovania potvrdili, že SR zaostáva za susednými krajinami, Českom a Poľskom.

Strana SaS poukazuje na čitateľskú gramotnosť, ktorá slovenským žiakom robí dlhodobo najväčšie problémy. Schopnosť čítať s porozumením a kriticky si overovať informácie je podľa poslanca parlamentu Branislava Gröhlinga (SaS) v dnešnej dobe nevyhnutná.

"SNS pri svojom nástupe sľubovala najväčšiu reformu školstva. Namiesto toho sa rok a pol pod ministrom Petrom Plavčanom reforma iba tvorila, aby ju potom ministerka Martina Lubyová (SNS) hodila do koša. Školstvo je odvtedy nečinné, prešľapuje na mieste a to sa odráža aj na výsledkoch žiakov," skonštatoval Gröhling.

Poslankyňa Adriana Pčolinská zo Sme rodina hovorí, že na Slovensku máme demotivovaných a nezaplatených vedcov a učiteľov, nedostatok kvalitných učebníc, chýbajúcu obsahovú reforma a nevyhovujúce základné a stredné školy. "Ministerstvo školstva za uplynulé štyri roky nedokázalo prevziať strategickú iniciatívu a priniesť zásadné návrhy na zlepšenie kvality našich škôl," povedala Pčolinská.

SR sa podľa rezortu školstva výrazne posunula v testovaní PISA z podpriemeru na úroveň priemeru. "Koalícia PS-Spolu dehonestuje výsledky práce tisícov učiteľov a učiteliek, ktorým sa raketovo podarilo pozdvihnúť výsledky našich žiakov v matematike," uviedlo MŠVVaŠ. 


BRATISLAVA/TASR, TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Testovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.