Mikloš: Videonahrávka Počiatka s Trnkom dokazuje, že v kauze Tipos išlo o podvod

Podľa Mikloša mala prokuratúra na stole dôkazy už dávno, aj súdy v roku 2015 rozhodli, že štát Lemikonu nemusel zaplatiť ani cent.

Pravosť videonahrávky s Dobroslavom Trnkom nepoprel. Exminister financií Ján Počiatek prezradil Trendu, že so šéfom generálnej prokuratúry vraj preberal len klebety. Jeho predchodca Ivan Mikloš mu ale odkazuje, že videonahrávka je dôkazom, že v kauze Tipos išlo o vopred pripravený podvod.

Kauza Tipos nabrala po desiatich rokoch úplne iné rozmery a to len vďaka videonahrávke z Kočnerovho sejfu. Štát mal cyperskej schránke Lemikon platiť 66 miliónov eur. Ján Počiatek, ako vtedajší šéf rezortu financií, mal možnosť všetko napadnúť, neurobil to a namiesto toho expresne rýchlo poslal potichu na Cyprus prvú splátku v hodnote 13 miliónov eur. Čelil za to kritike.

Po radu si išiel preto ku generálnemu prokurátorovi a dostal ponuku, aká sa neodmieta

Trnka: „Spravím vám marketing."

Ján Počiatek: „Dá sa povedať, niečo v duchu, že sme sa úplne efektívne bránili."
Trnka: „Spravili sme všetko možné, čo a dalo spraviť a tuná je výsledok. Ja mám doma miliardu a pol."

V kauze Tipos padali trestné oznámenia zo všetkých strán, podávalo ich ministerstvo, Tipos aj vtedajší poslanec Mikloš. To Počiatkovi prekážalo najviac a Trnkovi sa sťažoval.

Trnka Počiatkovi hovorí, že na trestné oznámenie od Ivana Mikloša reagovať nebude, s čím bol Počiatek spokojný.

"To sa dá totižto takto vysvetliť aj novinárom, hral divadlo, podával koko*iny, tvrdil, že niečo urobí a vlastne robil len divadlo, lebo to sa takto nedá urobiť," hovorí na nahrávke Počiatek.

Počiatek videonahrávku nespochybnil, v utorok pre Trend uviedol, že chcel len to, aby sa verejnosti zrozumiteľne vysvetlilo, že až zmenou zákona nadobudol kľúčovú právomoc. Podľa Ivana Mikloša video ale dokazuje, že Počiatek sa snažil iba o to, aby peniaze pristáli na Cypre v schránkovej spoločnosti.

„Celé to video dokazuje, že to bol podvod zo začiatku zosnovaný ministrom Počiatkom," myslí si Mikloš.

Podľa Mikloša mala prokuratúra na stole dôkazy už dávno, aj súdy v roku 2015 rozhodli, že štát Lemikonu nemusel zaplatiť ani cent. Ivan Mikloš dnes hovorí, že keby nekonali, štát by prišiel o 66 miliónov eur, čo bude ale so stratenými miliónmi daňových poplatníkov, to dnes nikto nevie.

„Kam išli odtiaľ, to by mohli zistiť orgány činné v trestnom konaní aj v spolupráci s medzinárodnými organizáciami," dodal Mikloš.

Videonahrávka je už dávno na expertíze, polícia tvrdí, že preverí všetko, čo na nej odznelo.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Dobroslav trnka

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.