Kočnerovi sa nepáčila výpoveď Valkovej exmanželky ani znalecké posudky, často poúčal a protestoval

Oľga Valková vypovedala, že jej bývalý manžel sa s Ruskom ani s Kočnerom úmyselne nestretával.
Zdroj: TASR

Vypovedala bývalá manželka zavraždeného advokáta Ernesta Valka.

Ďalší deň hlavného pojednávania v kauze zmenky priniesol výpoveď bývalej manželky zavraždeného advokáta Ernesta Valka Oľgy Valkovej a čítanie znaleckých posudkov.

Valková uviedla, že Valko sa o Kočnerovi vyjadroval s dešpektom. Úmyselne sa nestretávali a Pavla Ruska nespomínal vôbec. Vylúčila tým tak verziu obhajoby, že práve Valko mal Ruskovi a Kočnerovi dávať právne rady a pomáhať im zhotovovať zmenky.

To, že bol Valko pri podpise sporných zmeniek v roku 2000 pred súdom tvrdila aj exmanželka Pavla Ruska Viera Rusková.

Valková uviedla, že o zmenkách nič nevedela a ani jej manžel ich nikdy nespomínal. Kočnerova reakcia bola rovnaká ako pri všetkých svedkoch, ktorí tvrdili, že zmenky nevideli. Podľa Kočnera Valková nemala prečo o zmenkách vedieť.

Kočnerov obhajca Michal Mandzák tvrdí, že pokiaľ bol Valko skutočne renomovaný advokát, musel dodržiavať mlčanlivosť. „Ako advokát má zákonom stanovenú mlčanlivosť. Pochybujem, že by niečo rozprával svojej manželke," reagoval Mandzák.

Právnik Markízy Daniel Lipšic si však myslí, že Valkovej výpoveď jednoznačne vyvrátila akékoľvek blízke vzťahy advokáta s Kočnerom a Ruskom. Ostro kritizoval, že Valka zatiahli do procesu.

„Je mi veľmi ľúto, že obhajoba sa rozhodla očierniť meno bývalého predsedu federálneho ústavného súdu, ktorý sa už nemôže brániť, pretože je niekoľko rokov mŕtvy. Musím ale povedať, že aj iná výpoveď, z ktorej bola verejnosť vylúčená, potvrdila túto perfídnosť, že si na svoj cieľ a podvod zobrali do schémy doktora Valka. Lebo zatiahnuť do toho človeka, ktorý sa nemôže brániť je za hranicou elementárnej slušnosti. Faktom je, že ma to u týchto obžalovaných neprekvapuje," dodal Lipšic.

Po Valkovej výpovedi sa čítali znalecké posudky, ktoré skúmali pravosť zmeniek a podpisy Ruska. Práve spornosť Ruskových podpisov na štyroch zmenkách je podľa obžaloby jeden z kľúčových dôkazov o tom, že ich Rusko s Kočnerom sfalšovali a podpísali až v roku 2016.

Po Valkovej výpovedi čítal prokurátor Ján Šanta znalecký posudok Márie Zelenkovej. Podľa nej je málo pravdepodobné, že boli zmenky vystavené v roku 2000. Lipšic zároveň požiadal súd, aby mu dovolil prečítať súkromné správy medzi Kočnerom a Mandzákom, v ktorých sa mali rozprávať o ovplyvňovaní Zelenkovej. Podľa správ sa s ňou chceli stretnúť a tlačiť na ňu cez rodinu.

Mandzák všetko poprel a povedal, že nech Lipšic správy predloží, pretože o žiadnych nevie.

Hlavné pojednávanie v kauze zmenky bude pokračovať 16. a 17. decembra v Pezinku.

Zdroj: TASR

9.34 - Výsluch Valkovej je ukončený. Vyjadruje sa k nemu Kočner. Hovorí, že Valková nemusela vedieť o zmenkách, preto jej výpoveď nie je dôležitá. Vyjadruje sa k incidentu v reštaurácii. Dodáva, že tam bol s analytikom Milanom Žitným a so Silošom Pohánkom. Kočner tvrdí, že neboli v čínskej reštaurácii, takže ani nemohol nadávať personálu do "šikmookých opíc."

Ďalej hovorí, že s Valkom sa stretával pravidelne. Vraj sa s Valkom stretol aj tesne po jeho prepustení z cely. Valko ho mal požiadať, aby vyvinul aktivitu, aby ľudia, ktorí mu nezákonne skontrolovali kanceláriu, boli potrestaní. Kočner mu povedal, že sa v tom nechce angažovať, lebo je to nebezpečná vec.

Zdroj: TASR

9.33 - Kočner sa pýta, či vie o tom, že Mikuláš Dzurinda obvninil Valka z nekalého prenosu licencie VTV a z dobrých vzťahov s mafiánom Steinhübelom. Valková odpovedá záporne.

9.31 - Kočner sa Valkovej pýta, či Valko zastupoval SPP v spore Duckého zmenky. Predseda senátu Klemanič sa pýta: "A to už ako súvisí so zmenkami?" Prokurátor Šanta hovorí, že obhajoba sa snaží dehonestovať Valka.

9.30 - Valková hovorí, že keď bol Valko zadržaný, urobili mu prehliadku kancelérie. Nepáčil sa mu spôsob prehliadky a prišiel o veľa klientov. Premýšľal vraj nad finančnou úhradou, ale nakoniec to neurobil.

9.22 - K slovu sa dostal Marian Kočner. Valkovej sa vypytuje na spomínanú spomienku z čínskej reštaurácie. Vypytuje sa jej, či si pamätá, či tam s niekým Kočner bol. Ďalej sa jej pýta, či sa Valko poznal s mafiánom Steinhübelom a s piťovcami. Daniel Lipšic otázky namieta, lebo podľa neho nesúvisia so zmenkami. Súd otázky povolil. Valková reaguje, že ich Valko poznal, niektorých z posilňovne, kde trénoval karate.

9.19 - Valková spomína kauzu Rehák. Valka zadržali a keď ho pustili z cely, ozval sa mu Ivan Beňačka. Ten včera vypovedal na súde. Valko vraj Valkovej povedal, že Beňačka je Mečiarov človek a nemá z toho dobrý pocit. Nakoniec išli na stretnutie, ale aj s novinárkou Ľubou Lesnou, pretože jej Valko dôveroval.

9.18 - Valkovej sa pýta Michal Mandzák. Pýta sa jej, či pozná Sylviu Volzovú. Odpovedá, že Valko ju zastupoval v prípade Markízy. Podľa Valkovej sa Volzová nedohodla s Ruskom a cítila sa okradnutá. V tejto veci mala osloviť Valka, aby ju právne zastupoval.


9.17 - Valková hovorí, že Ruska nevnímala vôbec, ani ho nevidela na spoločenských akciách. Vraj sa o ňom nevyjadroval ani Ernest Valko.

9.11 - "Ernest prišiel domov a hovoril, na čom pracuje. Ale do podrobností nikdy nešiel. Myslím, že nás s dcérou chcel chrániť."

Valková hovorí, že v období okolo roku 2000 Valko veľmi nerozoberal Kočnera. Nebol vtedy ani mediálne známy tak ako dnes. Spomínal jej však prokurátora Trnku, ktorého už vtedy spájal s Kočnerom.

"Pána Kočnera si nevážil ako človeka, ktorý poctivo podniká. Vnímal ho ako človeka, ktorý k peniazom prichádza neférovým spôsobom. Pána Kočnera som spoznala v jednej čínskej reštaurácii, kde mal Kočner výstup a nadával čašníkom do šikmookoých opíc. Môj bývalý manžel ho považoval za nebezpečného človeka," hovorí Valková.

9.08 - O zmenkách sa Valková dozvedela až z médií, keď "vypukla" kauza. "Vyrušilo ma, keď som počula, že Kočner povedal, že im môj bývalý manžel radil. Neradil by im v niečom, čo by nekorešpondovalo so zákonom," dodala.

9.06 - Valková hovorí, že Kočnera aj Ruska stretla len na spoločenských akciách. Nikdy nevidela, že by si s nimi Valko podal ruku. Myslí si, že s Kočnerom nemal dobrý vzťah. "Keď ho zbadal, vyjadroval sa o ňom s dešpektom," hovorí Valková.

Valková hovorí, že Valko sa nikdy nevyjadroval k žiadnym zmenkám a neposkytoval právne služby ani Ruskovi. "Ako člen dozornej rady Licenčnej rady, takže nemohol riešiť právne veci týkajúce sa televízie," vypovedá Valková.

9.00 - Pokračuje hlavné pojednávanie v kauze zmenky. Do súdnej siene prišla Oľga Valková. V decembri 2007 sa s Valkom rozviedla.

BRATISLAVA/kk, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Pavol rusko

Dôležité udalosti