Súd opäť oslobodil obžalovaných v kauze šikanovania rómskych chlapcov

K udalosti malo dôjsť na košickej policajnej stanici pred desiatimi rokmi.

Oslobodzujúci rozsudok v stredu (4. 12.) opätovne vyniesol Okresný súd Košice II v kauze šikanovania rómskych chlapcov, ku ktorému malo dôjsť v marci 2009 na košickej policajnej stanici.

Deväť mužov a jednu ženu, ktorí mali ako členovia policajného zboru vtedy službu, Generálna prokuratúra SR obžalovala zo zneužívania právomocí verejného činiteľa, štyroch z nich aj z vydierania. Rozsudok nie je právoplatný.

"Nebolo preukázané, že sa stal skutok, pre ktorý sú obžalovaní stíhaní," uviedla predsedníčka senátu vo verdikte. Prvostupňový súd tak zopakoval oslobodzujúci rozsudok z februára 2015 a mája 2017, ktorý Krajský súd v Košiciach po odvolaní prokurátora zrušil. Prokurátor aj tentoraz oznámil, že podáva odvolanie.

Šesť rómskych chlapcov zo sídliska Luník IX vo veku desať až 16 rokov predviedli policajti 21. marca 2009 na Obvodné oddelenie Policajného zboru (PZ) Košice - Juh pre podozrenie z lúpežného prepadnutia dôchodkyne.

Podľa medializovaného videozáznamu, ktorý si policajti mali robiť mobilnými telefónmi, muži zákona chlapcov ponižovali, vysmievali sa im, nútili ich dávať si navzájom facky či vyzliecť sa donaha. Policajti mali deti podľa obžaloby aj biť, vulgárne im nadávať či huckať na ne služobné psy.


KOŠICE/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Košice

Dôležité udalosti