Výbuch bytovky v Prešove má zatiaľ sedem obetí, polícia začala trestné stíhanie

Zranených je 40 osôb, žiadna z nich nie je v ohrození života.

Prešovom otriasla mohutná explózia. V jednej z 12-poschodových bytoviek na Mukačevskej ulici vybuchol plyn. Požiar následne zachvátil približne štyri až päť poschodí na jednej strane bytovky.

Výbuch si vyžiadal sedem obetí a viac ako 40 ľudí sa zranilo, väčšinou išlo o ľahké poranenia. 

Polícia začala v tejto súvislosti trestné stíhanie vo veci trestného činu všeobecného ohrozenia, informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Igor Pavlik.

Hovorkyňa tamojšej nemocnice Renáta Cenková neskôr spresnila, že celkovo ošetrili deväť ľudí. "Z nich sú zatiaľ dvaja pacienti hospitalizovaní na oddelení úrazovej chirurgie s poraneniami hrudníka, hlavy a členka. Nikto nie je v ohrození života. Jedno dieťa s matkou je hospitalizované na oddelení pediatrie. Rovnako nie je v ohrození života," uviedla.

O 18.00 hasiči informovali, že niekoľko ohnísk sa im už podarilo dostať pod kotrolu. Hasenie aj naďalej pokračuje z výškovej plošiny, nakoľko statici označili najvrchnejšie poschodia za nestabilné. "K úplnému zhoreniu priestorov došlo na najvyšších štyroch podlažiach," uviedli.

Zdroj: TV Markíza


Zdroj: Divák z Prešova.
 

Piatu obeť potvrdili krátko pred 15.00 h na mieste zasahujúci hasiči. Na mieste a v okolí výbuchu pomáha viac ako ako 60 profesionálnych a 25 dobrovoľných hasičov.

V paneláku je zrútená aj konštrukcia schodiska a hrozí celkový kolaps budovy. Polícia varuje ľudí, aby sa nepribližovali k paneláku, pretože môžu nastať ďalšie výbuchy.


Rezort práce, sociálnych vecí a rodiny vyjadruje rodinám obetí nešťastia úprimnú sústrasť a je pripravené im v týchto ťažkých chvíľach pomôcť.

Ozbrojené sily vyčlenili šesť vrtuľníkov UH-60 Black Hawk a jeden vrtuľník leteckej, záchrannej a pátracej služby. K dispozícii je ubytovanie pre 55 osôb na ubytovni v Prešove a 80 poľných lôžok v telocvični. Na mieste už pomáhajú vojaci z 2. Mechanizovanej brigády v Prešove. Ďalšie požiadavky záchranárskych zložiek promptne riešime.

Obyvatelia, ktorí mohli, vybehli von, no viacerí zostali uväznení vo vrchných poschodiach, nakoľko schodisko je nepriechodné.

Jeden človek, ktorý uviazol v horiacej bytovke, vyliezol na balkón, z ktorého spadol.

Zdroj: Facebook/Prezídium Hasičského a záchranného zboru

Zásah všetkých záchranných zložiek stále prebieha. Pri udalosti zasahujú hasiči z hasičských staníc v Prešove, Sabinove, Košiciach, Levoči, Bardejove, Lipanoch, Hanušovciach nad Topľou, zo záchranných brigád HaZZ v Žiline a v Humennom a dobrovoľní hasiči z obcí Abramovce, Kokošovce a Ľubotice.

V súvislosti s výbuchom plynu dnes podvečer prišli do Prešova aj premiér Peter Pellegrinim. Spolu s ministerkami vnútra a zdravotníctva Denisou Sakovou a Andreou Kalavskou navštívi zasiahnutú lokalitu a oboznámia sa s priebehom záchranných prác. Stetnú sa a vedením mesta a krízovým štábom, aby vláda mohla prijať okamžité opatrenia na pomoc postihnutým obyvateľom.

Na miesto smeruje aj minister obrany Peter Gajdoš. "Ozbrojené sily sú pripravené vyčleniť všetky potrebné sily, prostriedky a techniku na pomoc obyvateľom v Prešove. Aktuálne v súčinnosti s hasičským a záchranným zborom a ďalšími záchranárskymi zložkami koordinujú požiadavky," povedala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

Pomôcť pri likvidácii následkov havárie v bytovom dome v Prešove smerujú aj banskí záchranári z Hlavnej banskej záchrannej stanice v Prievidzi. "Siedmi záchranári, ktorí smerujú do Prešova, sú odborne školení, dokážu vykonávať špeciálne práce v nedýchateľnom a zdraviu škodlivom prostredí. V pohotovostnej službe ich operatívne nahradili ich kolegovia banskí záchranári, ktorí budú pripravení zasiahnuť v prípade mimoriadnej udalosti v podzemí," ozrejmila hovorkyňa Hornonitrianskych baní Prievidza Adriana Siváková. Na pomoc je pripravená aj armáda.

Zdroj: TV Markíza

Zdroj: TASR

Zdroj: Facebook/Polícia Slovenskej republiky


PREŠOV/TV Markíza, zg, ml

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.