Sudca Sklenka sa vzdal funkcie, oznámil to prezidentke

Romana oznamuje hospodárovi nepríjemnú správu
Zdroj: TASR

Funkcia mu zanikne 31. decembra, rovnako ako Harabinovi.

Sudca Vladimír Sklenka, ktorý si mal s Marianom Kočnerom poslať tisícky správ cez Threemu, sa vzdal funkcie. Informoval o tom prezidentku Zuzanu Čaputovú, ktorej to oznámil listom.

Podľa predsedníčky osobitnej komisie Súdnej rady Eleny Berthotyovej si vymenil Sklenka s obvineným z vraždy Jána Kuciaka Marianom Kočnerom vyše 9 000 správ. Mal od neho brať aj peniaze a iné plnenia. Funkcia sudcu mu zanikne 31. decembra, informoval hovorca prezidentky SR Martin Strižinec.

V správach z Threemy, ktoré Berthotyovej poskytol vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry, mal Sklenka vynášať Marianovi K. „insiderské informácie" nielen z OS Bratislava I, ale aj z Najvyššieho súdu (NS) SR a Krajského súdu Bratislava.

Sklenka mal podľa Berthotyovej od Mariana Kočnera prijať finančnú hotovosť, mobilný telefón iPhone a fakturovať na meno svojej manželky služby, ktoré sa nikdy nestali.

Sklenkovi bola pozastavená funkcia sudcu disciplinárnym senátom, ktorého rozhodnutie potvrdil odvolací senát koncom novembra.

Končí aj Harabin

Štefanovi Harabinovi zanikne funkcia sudcu tiež 31. decembra. Kandiduje totiž v budúcoročných parlamentných voľbách. "Do Kancelárie prezidenta SR bol doručený aj list zo Štátnej komisie pre voľby a financovanie politických strán s kópiou vyhlásenia Štefana Harabina, ktorý vyjadril súhlas so svojou kandidatúrou vo voľbách do Národnej rady (NR) SR. Podľa zákona mu tak funkcia sudcu zanikne 31. decembra 2019," uviedol Strižinec.

Harabin má od 1. decembra 2019 prerušený výkon funkcie sudcu. Doterajší sudca Najvyššieho súdu SR o tom listom informoval Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR. "Ako dôvod uviedol odchod do dôchodku," vysvetlila hovorkyňa rezortu Zuzana Drobová.

Národná rada SR prijala novelu zákona o sudcoch a prísediacich, ktorá od 15. októbra zakazuje sudcom vykonávať funkciu v prípade kandidatúry vo voľbách do NR SR alebo Európskeho parlamentu.

Harabin kandiduje v parlamentných voľbách 2020 ako líder kandidátky strany Vlasť.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti