Týchto 115 leteckých spoločností nesmie lietať do EÚ

mpm_270219.jpg
Zdroj: File TASR/AP Photo/Carolyn Kaster

Zo zoznamu vypadol Gabon.

Európska komisia aktualizovala v pondelok (9. 12.) zoznam EÚ týkajúci sa leteckých dopravcov, ktorí nespĺňajú medzinárodné bezpečnostné normy, a preto podliehajú zákazu vykonávania leteckej dopravy alebo prevádzkovým obmedzeniam v priestore spoločenstva.

Zoznam Únie v oblasti leteckej bezpečnosti sa snaží zabezpečiť najvyššiu úroveň leteckej bezpečnosti pre Európanov a všetkých ostatných cestujúcich, ktorí využívajú služby leteckej dopravy v Európskej únii.

Pozitívne správy z Bruselu idú do Gabonu, ktorého všetky letecké spoločnosti boli z "čierneho zoznamu" EÚ (uvádzané na ňom od roku 2008) vymazané po zlepšení bezpečnostnej situácie v letectve v tejto krajine.

Horšie správy plynú pre Arménsko, keď výbor pre civilné letectvo v tejto krajine bol podrobený zvýšenej kontrole z dôvodu známok zníženia bezpečnostného dohľadu.
Eurokomisárka pre dopravu Adina Valeanová v tejto súvislosti uviedla, že rozhodnutie eurokomisie ilustruje neustále úsilie EÚ o ponúknutie najvyššej úrovne bezpečnosti.

Zoznam EÚ v oblasti leteckej bezpečnosti pomáha udržiavať vysokú úroveň bezpečnosti v EÚ a zároveň pomáha postihnutým leteckým spoločnostiam a krajinám zvyšovať úroveň ich bezpečnosti, aby mohli byť nakoniec z čierneho zoznamu vyradení.

Zoznam krajín so zákazom lietať od EÚ

Po pondelňajšej aktualizácii má zákaz lietať do EÚ celkom 115 leteckých spoločností. Ide o 109 leteckých spoločností s osvedčením v 15 štátoch z dôvodu nedostatočného bezpečnostného dohľadu zo strany leteckých orgánov predmetných štátov

Afganistan
Angola
Džibuti
Eritrea
Kirgizsko
Kongo
Konžská demokratická republika
Libéria
Líbya
Moldavsko
Nepál
Rovníková Guinea
Sierra Leone
Sudán
Svätý Tomáš a Princov ostrov.

Ďalších šesť jednotlivých leteckých spoločností založených na obavách týkajúcich sa bezpečnosti. Sú to:

Avior Airlines (Venezuela)
Iran Aseman Airlines (Irán)
Iraqi Airways (Irak)
Blue Wing Airlines (Surinam)
Med-View Airlines (Nigéria)
 Air Zimbabwe (Zimbabwe).

Ďalšie tri letecké spoločnosti podliehajú prevádzkovým obmedzeniam a môžu do EÚ lietať iba so špecifickými typmi lietadiel:

Air Koryo (Kórejská ľudovodemokratická republika)
Air Service Comores (Komory)
Iran Air (Irán).

BRUSEL/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Letecká spoločnosť

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.