Bukovský: Stukovatená pečeň je novodobý strašiak a nie je na ňu liek

Radí, aby ľudia schudli a zmenšili si obvod pásu.

Stukovatená pečeň. Problém, ktorý trápi čoraz viac ľudí a lekár Igor Bukovský ju považuje za vážnu diagnózu. Sám sa v klinickej praxi stretol s pacientmi, ktorí o svojej diagnóze vôbec nevedia a ich lekár ich na to neupozornil.

Choroba má tri štádiá, z nich prvé dve sa dajú liečiť. Tretie štádium je tzv. cirhóza pečene, ktorá je podľa odborníka táka istá ako z alkoholu.

"Nemáme náhradný orgán za pečeň, ako je to napr. pri chorých obličkách. Poškodená stukovatená pečeň naštartuje cukrovku, zvýšenú hladinu cholesterolu, mnohé druhy rakovín, poškodzuje činnosť mozgu, mentálnu výkonnosť a poškodzuje naše gény. Je to najrýchlejšie rastúca choroba v Európe," tvrdí Bukovský.

Konštatoval, že na Slovensku má "tučnú pečeň" asi pol druha milióna ľudí a päť percent z nich skončí s cirhózou. "V horizonte 15 rokov bude u nás 25 až 35-tisíc ľudí s touto chorobou potrebovať transplantáciu pečene, pričom ročne ich robíme na Slovensku asi dvadsať," konštatoval lekár s tým, že na túto chorobu nie sú lieky.

Na stukovatenú pečeň pomôže jedna rastlinka

Jej nárast odôvodnil obezitou i tým, že máme veľký obvod pásu. Odporúča, aby si ľudia  vyčistili pečeň a schudli. Inak to môže skončiť spomínanou cirhózou.

Dôležité podľa neho je aj upraviť si obvod pásu. "V prípade žien je to pod 80, pri mužoch pod 94 centimetrov. Čím máte väčší obvod pásu, tým máte viac tuku aj pomedzi črevá i vo vnútorných orgánoch," dodal Bukovský.

Zdroj: Lunov Mykola/shutterstock.com

Radí, že by sme mali jesť iba trikrát denne (výdatné raňajky a ľahká večera, ideálne je jedlo v režime 8:16), nepiť alkohol, piť veľa tekutín (čaje, filtrovanú vodu) a mali by sme výrazne obmedziť príjem soli v jedle, ako aj nasýtených tukov (živočíšne, palmový i kokosový).

Pokiaľ ide o výživové doplnky odporúča extrakt s pestreca mariánskeho, ktorý priaznivo pôsobí na organizmus aj pri dlhodobom užívaní.


BRATISLAVA/Teleráno, zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti