Konvoj s demolačným strojom je už v Prešove. Česi zbúrajú časti paneláku zadarmo

Prevoz demolačného stroja.
Zdroj: TV Markíza

Jeho zloženia však potrvá dva až tri dni.

Demolačný kolos, ktorý ponúkla česká strana na pomoc pri búraní zničeného prešovského paneláku, prekročil ráno česko-slovenskú hranicu. Popoludní už bol priamo na mieste, kde by do dvoch dní mohol začať pracovať.

Na cestu po slovenskej diaľnici sa konvoj vybral o štvrť na deväť. Vodiči ostatných áut museli byť trpezliví.

Najširšia časť súpravy mala viac než štyri metre. Konvoj sa skladá zo štyroch ťahačov, na ktorých je dvestotonový demolačný stroj rozložený na sedem častí.

Po ceste sa ešte celé súpravy zastavili na polhodinu na diaľnici dotankovať palivo a potom už priamo smer Prešov. Konvoj s demolačný strojom prišiel do Prešova na Mukačevskú ulicu o tretej popoludní. Jeho zloženie ale bude trvať možno až tri dni.

Pri výbuchom zničenej bytovke už demolačnej čate pripravili dvojmetrový násyp z makadamu, to hlavne preto, aby sa pri demolácii v zemi nepoškodili inžinierske siete. Postupne musia zmontovať 68-metrové teleskopické rameno, ktoré má na konci nožnice. Tie budú z vrchu po častiach odstrihávať panely.

Kusy betónu budú padať vonku alebo do schodiskovej šachty. Vypočítali, že bager musí byť kvôli bezpečnosti aspoň 13 metrov od paneláka. Jeho operátor má s podobnými demoláciami bohaté skúsenosti, no vždy je to preňho veľké riziko.

Štyri vrchné poschodia by chceli stihnúť rozobrať za tri dni. Účtovať si budú len dopravu, búracie práce berú ako charitatívnu pomoc po tragickom výbuchu plynu. Mestu vyfakturujú iba symbolické jedno euro.

Pozrite si reportáž Televíznych novín


BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.