Prichádza zvyšovanie príplatkov za prácu. Pozrite si, na čo máte nárok

Superjablko.
Superjablko. Zdroj: TV Markíza

Dôvodom je nárast minimálnej mzdy.

Ak ťaháte nočné zmeny alebo musíte pracovať aj cez víkend, na výplatu dostanete viac. Od januára budúceho roka sa budú znova zvyšovať príplatky za prácu. Koľko zarobíte závisí od vašej pracovnej pozície.

Minimálna mzda sa od januára budúceho roka zvýši zo súčasných 520 na 580 eur v hrubom. A práve tým, že sa zvýšia najnižšie zárobky, potiahnu aj ďalšie odmeny.

Príplatky za nočnú prácu sa budú zvyšovať podľa toho, či ide o bežnú alebo rizikovú prácu. Napríklad opravár, ktorý pracuje s vysokým napätím, je už rizikové povolanie, pri ktorom dosiahnu príplatky až na 50 percent z minimálnej hodinovej mzdy. Od januára to predstavuje zhruba 1,60 eur.

Na zvyšovanie príplatkov v noci ale hromžili mnohé fabriky a upozorňovali na prudké zvyšovanie nákladov na zamestnanca. Aj preto sa voči fabrikám robia ústupky.

Tie firmy, u ktorých prevláda nočná práca, kde sa pracuje nepretržite, si tak budú môcť naďalej uplatniť výnimku, a teda výšku príplatkov podliezť, ak sa tak dohodnú v kolektívnej zmluve.

Mnohí ale pracujú aj počas víkendov. Aj tam pôjdu príplatky hore. Za odpracovanú sobotu dostanete 50 percent minimálnej hodinovej mzdy. Za nedeľu až 100 percent, čo pri osemhodinovej šichte znamená, že zarobíte po novom o necelých 27 eur viac.

A napokon platí, že za sviatok dostanete 100-percentný príplatok. V praxi sa ale stáva aj to, že všetky príplatky padnú na jeden deň, no aj vtedy máte nárok na odmenu.

Viac nájdete v priloženej reportáži Andrey Mačoškovej


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Príplatky

Dôležité udalosti