Na súde v kauze zmenky sa prvýkrát stretli Kočner s Ruskom. Súd im povolil predvolať znalca

Rusko bol doteraz PN.

Na pojednávaní pred Špecializovaným trestným súdom v Pezinku sa čítala dohoda o zriadení spoločného vyšetrovacieho tímu s Talianskom a Europolom vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Podľa obžalovaného Mariana Kočnera dokazuje, že Europol nemal skúmať jeho telefón, čo by spochybnilo prepisy z Threemy ako zákonný dôkaz.

Europol analyzoval dva telefóny Kočnera, z ktorých dešifroval aj zálohu komunikácie cez šifrovanú aplikáciu Threema. Cez ňu si mal Kočner písať s viacerými sudcami a ovplyvňovať ich rozhodovanie.

Podľa obžalovaného na to Europol vzhľadom na túto zmluvu nemal právo. Doplnil, že cieľom vyšetrovacieho tímu malo byť vyšetrenie podozrení plynúcich z posledného článku Kuciaka. Písal v ňom o prítomnosti talianskej mafie na Slovensku.

Kočner vo svojom vyjadrení k prečítanej dohode uviedol, že ju za slovenskú stranu podpisoval generálny prokurátor Jaromír Čižnár, zatiaľ čo za Taliansko kalábrijský prokurátor. Podľa neho je to, akoby podpisoval s ministrom zmluvu štátny tajomník.

Obhajca obžalovaného Michal Mandzák taktiež namietal absenciu súhlasu ministra spravodlivosti so zriadením spoločného vyšetrovacieho tímu. To rozporoval splnomocnenec Markízy Daniel Lipšic, ktorý má k dispozícii dohodu o zriadení tímu, ktorú podpísala ešte exministerka spravodlivosti za Most-Híd Lucia Žitňanská.

Senát počas pondelkového pojednávacieho dňa tiež povolil obhajobe na vlastné náklady zabezpečiť na januárové pojednávanie jedného zo znalcov v civilnom konaní o zmenky Markízy Geralda La Porteho. Ten v civilnom konaní nevylúčil, že by mohli byť sporné zmenky podpísané v roku 2000, tak ako tvrdia obžalovaní.

Obžalovaní Kočner a Pavol Rusko podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Ághom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov.

Kočner čelí obžalobe v prípade vraždy Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.


PEZINOK/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Pavol rusko

Dôležité udalosti