Černák sa dohodol na treste za 16 vrážd, o štyri roky môže požiadať o prepustenie

Stali sa v 90. rokoch minulého storočia.

Po zuby ozbrojení kukláči v utorok ráno pred ôsmou obsadili mestský úrad v Martine. Dôvodom bola eskorta Mikuláša Černáka na prokuratúru, ktorá sídli v rovnakej budove. Černák sa bol dohadovať o vine a treste za svojich ďalších 16 obetí.

Od roku 1993 počet vrážd každým rokom narastal. V 97´ popravil až päť ľudí. Obvinený prijal prokurátorom navrhnutý trest. V tomto konkrétnom prípade však išlo o upustenie od uloženia súhrnného trestu.

Bývalý boss si totiž odpykáva doživotný trest za ďalšie vraždy, ktorý ostáva v platnosti. Po dlhých rokoch tak vďaka dohode o vine a treste budú môcť konečne aj pozostalí v civilných konaniach požiadať o náhradu škody.

Súčasťou dohody je aj podmienka, že obvinený musí prejaviť ľútosť. Pri dohode boli prítomní aj niekoľkí poškodení, pozostalí obetí brutálnych vrážd. Černákovu ľútosť prijali rôzne.

Černák si môže po odpykaní 25 rokov z doživotného trestu požiadať o prepustenie na podmienku. Táto lehota príde už zakrátko.

Hoci všetkými krokmi smeruje práve k požiadaniu o prepustenie už v minulosti sa vyjadril, že toto teraz nie je aktuálna otázka. Dnešnú dohodu ešte bude musieť schváliť súd.

Viac v reportáži Mariana Lechana


MARTIN/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Dohoda o vine a treste

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.