Trápi vás zimná depresia? Šéf musí pochopiť, že v tomto období budete menej pracovať

Inak vám hrozia rôzne choroby a pracovný výkon bude na bode nula.

Asi ste si aj vy uvedomili, že nikdy v minulosti ľudia nepracovali tak dlho počas zimných mesiacov ako posledných sto rokov. Moderné osvetlenie a ekonomické záujmy zamestnávateľov nútia pracujúcich robiť rovnako intenzívne v decembri a januári ako v máji alebo v júni.

Odborníci hovoria, že telo veľmi reaguje na zmenu rytmu Zeme a striedania ročných období. Dlhé noci a nízke teploty vyžadujú odpočinok a minimum pracovnej záťaže. V našom článku nájdete odpoveď, čo všetko vám hrozí a ako sa máte chrániť.Zimná depresia

Práve nesúlad medzi biologickými potrebami človeka a tým, k čomu sú ľudia nútení systémom, vedie k rozvoju mnohých ochorení a epidémie tzv. „zimnej depresie". Je to sezónna emočná porucha, kedy ľudia nemajú silu a motiváciu čokoľvek robiť, majú depresívnu náladu, nemajú energiu športovať či chuť na sex. A najradšej by spali.

Profesor psychológie Greg Murray z austrálskej Swinburne University tvrdí, že je úplne prirodzené a sme v tomto období bez života. Radí, že by sme mali v zime minimálne pracovať a maximálne oddychovať. Tak tomu bolo po milióny rokov do 19. storočia, kedy sa situácia v spoločnosti výrazne začala meniť pre priemyselnú revolúciu a elektrinu.
Vnútorné hodiny

"Keď vám biologické hodiny tela hovoria, že chce vstávať až o 09.00 h, tak je to preto, že je dlhá zimná noc. Ak však musíte vstávať o dve hodiny skôr, prichádzate o veľkú časť hlbokého spánku," tvrdí Murray.

Človek, ktorý žije v súlade s telesnými hodinami, je zdravý a psychicky dobre naladený. Ten, ktorý však tlačí svoje telo proti biologickému rytmu, nie je len depresívny a unavený, ale častejšie obézny, má cukrovku, choroby srdca a ciev či dokonca rakovinu. A predovšetkým, klesá jeho produktivita v práci.

"Šéfovia by mali povedať: je mi jedno, kedy prídeš do práce. 'Prídeš, až keď budeš vyspatý tak, ako to potrebuje tvoje telo, pretože obaja na tom zarobíme.' Tak si môžete dopriať maximálnu výkonnosť. Budete sa viac tešiť do práce, pretože budete mať dobrý pocit z odvedenej práce. A tzv. sick days obmedzíte na minimum," myslí si popredný nemecký chronobiológ profesor Till Roenneberg z Mníchova.

Ak chcete zahnať "zimnú depku", nemeňte plány

Máte ísť na dávno dohovorenú párty s priateľmi, ale vôbec sa na to necítite? Láka vás samota a vidina teplej deky? Podľa odborníčky na duševné zdravie si treba dať pozor. Varuje, že hneď ako sa začnete vyhýbať sociálnym kontaktom, budete na tom ešte horšie.

Samozrejme, nemusíte vymetať večierky každý deň, ale majte na zreteli, že domáce vysedávanie nikomu nesvedčí. A určite nedopustite, aby vám momentálna nálada určovala harmonogram.

Strážte si jedálniček

V zimnom období je trochu ťažšie stravovať sa zdravo. Čerstvé ​​ovocie a zeleninu síce kúpite v obchode, no nie je ako zo záhrady alebo z trhu. A nezabúdajte, v tomto ročnom období sú chute na kalorické jedlá čoraz väčšie a väčšie a odolávať im je skutočne náročné.

"V chladnom počasí ľudia jedia veľa potravín bohatých na sacharidy. Lenže práve toto spôsobuje depresívne nálady. Tučné jedlá síce vyhodnocuje mozog ako veľmi lákavé, ale telo sa po nich ocitá v akejsi letargii," vysvetľuje psychologička Dawn Lafrance a dodáva, že vyvážená strava nespôsobuje nadváhu, čo je jeden z hlavných dôvodov depresie.

Šport na pravidelnej báze

Je to tak. Cvičenie je najlepším liekom na zimnú depresiu. Dokáže s ňou zatočiť aj krátka svižná chôdza. Ale určite si nedávajte ako motiváciu chudnutie a dôvod, prečo si obuť tenisky. Závery posledného amerického výskumu totiž preukázali, že zlepšenie pohľadu na život je omnoho väčší ťahúň ako vidina zhodených kíl. Vyplýva z toho jediné - postavu nech vezme čert, hýbte sa pre radosť, píše bety.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.