Slováci si obľúbili rýchle pôžičky na vianočné darčeky. Odborníci upozorňujú na ich úskalia

Veľkým lákadlom je aj nákup na splátky.

Zadlžujú sa len preto, aby nakúpili darčeky pod stromček. Slováci sa nechávajú nachytať najčastejšie na nízke splátky a rýchle pôžičky bez čakania. No veľakrát nerozmýšľajú nad tým, že to, čo si požičali, budú musieť vrátiť aj s úrokmi.

Aj keď si povieme, že tento rok to už s darčekmi nepreženieme, mnohí skončia aj tak s mínusom na účte. A to doslova. Hoci mnohí o tom ani netušia.

„Ak si totiž pozrú cez internet banking svoj stav na účte, často v ňom banky zahŕňajú aj peniaze, ktoré si môžeme požičať. Ak teda túto sumu minieme, automaticky sa nachádzame v drahom úvere, a to už od prvého dňa prečerpania," vysvetlil Marián Búlik, finančný analytik.

Povolené prečerpanie na účte spolu s kreditnou kartou však patrí medzi najdrahšie pôžičky, aké vôbec existujú.

„Úrokové sadzby sa tu pohybujú na úrovni 15-20 percent. Čiže oveľa vyššie ako pri bežných úveroch. Je to nevýhodný účet, takže radšej ho nevyužívať alebo len minimálne," radí Maroš Ovčarik, finančný analytik.

Veľkým lákadlom je aj nákup na splátky. Ľudí často presvedčí nižšia splátka v domnení, že darček potom nestojí až tak veľa.

Ak si zoberiete napríklad 500-eurový televízor na splátky, s úrokovou sadzbou takmer 20 percent a budete ho splácať rok, mesačná splátka vyjde na necelých 50 eur. Ak si splátku za televízor rozrátate na štyri roky, splátka bude oveľa prijateľnejšia. No celkovo preplatíte až takmer polovicu ceny televízora.

Tu si treba tiež zistiť, aký poplatok má tento úver, alebo - či je k nemu povinné aj poistenie. A pozor aj pri nákupoch na splátky s nulovým úrokom. Môže sa stať, že zaplatíte viac, ako čakáte.

„Je dôležité prečítať si podmienky, kde je napísané, dokedy musíte splatiť úver, aby bol naozaj bez úrokov," hovorí finančný analytik.

Ak človek nesplatil splátku v zmysle splátkového kalendára, dostane sa do úverového registra. A to môže byť problém, keď si budete chcieť do budúcna zobrať napríklad hypotéku.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme úvery

Dôležité udalosti