Domáce

Prezident Andrej Kiska podpísal prvý zákon vo funkcii hlavy štátu

Andrej Kiska na Bratislavskom hrade
Zdroj: SITA

Prečítajte si, aký.

Svojím podpisom v utorok (17.6.) odobril nové pravidlá pre voľby obsiahnuté vo volebných zákonoch z dielne ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), ktoré parlament schválil 29. mája. TASR o tom dnes informovala kancelária prezidenta.

Právne normy stanovujú finančné stropy pre volebnú kampaň, zavádzajú moratórium pre všetky voľby a zriaďujú tiež Štátnu komisiu pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Politické strany a hnutia budú môcť na predvolebnú kampaň pre parlamentné voľby minúť najviac tri milióny eur.

Prezidentský kandidát bude mať limit nižší, bude si musieť vystačiť so sumou najviac 500.000 eur. Kandidáti v regionálnych a komunálnych voľbách budú môcť narábať najviac s rovnakou sumou.

Ak tieto limity strany či kandidáti prekročia, dostanú pokutu vo výške tisícov eur. Niekoľkotisícové pokuty budú hroziť za rôzne porušenia zákonov. Na voľby a financovanie politických strán bude dohliadať 14-členná Štátna komisia. Desať členov do nej budú delegovať parlamentné politické strany.

Päť členov komisie navrhne koalícia a päť opozícia. Po jednom členovi navrhne do komisie predseda Ústavného súdu SR, predseda Najvyššieho súdu SR, generálny prokurátor a predseda Najvyššieho kontrolného úradu. Komisia bude udeľovať pokuty za porušenie zákona.

Novinkou je, že politické strany a kandidáti musia mať pre voľby zriadený transparentný účet. Kontrolovať sa vďaka nemu majú pohyby na účte, darcovia. Zákony riešia aj kupovanie hlasov voličov. Takéto konanie by nemalo zostať bez trestu.

Rovnako by sa už nemalo stávať, že jedna strana ukradne druhej názov tesne pred registráciou. Právna norma ďalej zavádza 48-hodinové volebné moratórium pre všetky voľby, pričom doteraz platilo len pre niektoré.

Dva týždne pred voľbami a v deň volieb bude tiež zakázané zverejňovať výsledky predvolebných prieskumov verejnej mienky. Ak sú voľby dvojkolové, tento zákaz bude platiť dva týždne pred prvým kolom volieb a týždeň pred druhým.

Ďalšou novinkou je vzdelanostný cenzus pre starostov a primátorov. Po novom teda bude platiť, že starostom a primátorom sa môže stať len ten kandidát, ktorý má minimálne stredoškolské vzdelanie. Väčšina poslancov sa zhoduje, že ľudia v týchto funkciách by nemali byť negramotní.

BRATISLAVA/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.