Psychológ radí: Ak dieťa po rozbalení darčekov bude smutné, maximálne sa mu venujte

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock.com/ MNStudio

A odporúča, aby ste kupovali darček pre obdarovaných, nie pre svoje potešenie.

Blížia sa najkrajšie rodinné sviatky a aj vy ste si pri výbere vianočných darčekov položili niekoľko otázok? Koľko darčekov kúpiť? Aké sú najvhodnejšie? Čo kúpiť dieťaťu pod stromček? V našej pravidelnej poradni sa vám pokúsi na tieto otázky odpovedať psychológ Robert Krause.

V prípade detí dáva na zreteľ jednu skutočnosť. Ak je vaša ratolesť pod stromčekom smutná z toho, čo dostala, tak by mali rodičia zvýšiť pozornosť. Napríklad vysvetliť mu, že nie je dôležité to, čo nemáme, ale hlavne to, čo máme.

Psychológ za dôležité považuje aj to, aby ste vianočné sviatky využili na to, aby ste lepšie spoznali vaše dieťa i seba samého. "Rodičia častokrát kupujú darčeky nie podľa toho, čo by potenciálne ich deti potešilo, ale to čo teší ich samotných. A tento mechanizmus si potom prenášame aj do dospelosti. A teda, že druhej strane kupujeme to, čo by ich mohlo potešiť, ale v prvom rade potešilo nás. Vianočné sviatky nám však poskytujú priestor, aby sme si otestovali mieru našej empatie a overíme si už priamo pod vianočným stromčekom na základe reakcií obdarovaných," radí Krause.

V prípade, že je dieťa pod rozbalení darčekov smutné alebo sklamané, mali by to rodičia nahlas túto emóciu pred ratolesťou pomenovať a vysvetliť mu ju. "Učiť dieťa zvládať napäté emočné situácia je veľmi dôležité," vysvetľuje odborník.

Vo videu vám psychológ vysvetlí i to, čo máte robiť, ak dieťa svoju emočnú reakciu po rozbalení darčekov preženie. 

Kto je Robert Krause?

Psychológiu začal študovať pred viac než 10 rokmi. Počas štúdia na vysokej škole napísal dve knihy a niekoľko vedeckých článkov. Pracoval ako dobrovoľník na detskej onkológii a taktiež s telesne a mentálne postihnutými deťmi. Pôsobil tiež ako dobrovoľník Svetovej organizácie UNICEF a viedol prednášky pre projekt Školy pre Afriku.

V roku 2015 bol vybraný medzi TOP 5 podnikateľov zo Slovenska, ktorí popri štúdiu podnikajú a to ako jediný zástupca z oblasti vzdelávania. Vyškolil niekoľko tisíc ľudí z 13 národností. V súčasnosti zastrešuje predmet Behaviorálna ekonómia v Španielsku na Univerzite v Manrese a vedecký modul aplikácie neuropsychológie v Montessori metóde v Mexiku, Španielsku a v Afrike. Je vysokoškolským učiteľom Katedre pedagogickej a školskej psychológie na Pedagogickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa.

Napriek mnohým pracovným úspechom je však Robert najmä človekom, pre ktorého je dôležitá rodina, zdravie, šport, rozvoj a vzťahy. Je šťastne ženatý a je otcom dvoch krásnych dcér- Ellie a Lori.

BRATISLAVA/zg, Teleráno

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.