Trump podpísal sankcie pre plynovod Nord Stream 2. Únia sa ostro ohradila

Tvrdé slová americkému prezidentovi adresovalo aj Rusko.

Americký prezident Donald Trump podpísal v piatok (20. 12.) návrh zákona o výdavkoch na obranu, súčasťou ktorého je i vytvorenie vesmírnych síl a sankcie v súvislosti s plynovodom Nord Stream 2, informovala agentúra DPA.

Rozpočet vo výške prepočte viac ako 666 miliárd eur (738 miliárd dolárov) je jedným z najvyšších v dejinách USA.

Súčasťou návrhu, ktorý Senát Spojených štátov schválil v utorok, sú aj sankcie na spoločnosti, ktoré sa podieľajú na výstavbe plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2).
Rozpočet počíta aj s vytvorením tzv. vesmírnych síl ako šiestej samostatnej zložky amerických ozbrojených síl.

Trump podľa svojich slov s hrdosťou podpísal zákon, ktorý je najvyššou investíciou do americkej armády v dejinách.

Rusko a Nemecko sa kriticky vyjadrili k sankciám a ruský prezident Vladimir Putin sľúbil odvetné opatrenia.

Plynovod Severný prúd 2 návrh zákona označuje za "nástroj nátlaku a politického vplyvu", ktoré oslabia vzťahy USA s Nemeckom a Európou.

Plynovod Severný prúd 2 by mal byť hotový do konca tohto roka a podobne ako Severný prúd 1 bude popod Baltské more privádzať zemný plyn z Ruska do Nemecka.

Proti jeho výstavbe sú predovšetkým USA, ale aj niektoré krajiny EÚ, lebo sa obávajú, že Rusko využije dodávky plynu ako páku na západoeurópske krajiny, ktoré sú od dodávok ruského plynu závislé.

Americkí politici takisto poukazujú na to, že plynovod Severný prúd 2 umožní Rusku ľahšie odstrihnúť od plynu Ukrajinu, ktorá je aktuálne kľúčovou tranzitnou krajinou pre dodávky do Európy. USA už v lete pohrozili sankciami voči firmám, ktoré sa na výstavbe plynovodu podieľajú.

Reakcia Európskej únie a Ruska

Európska únia vyjadrila v sobotu nesúhlas s americkými sankciami na spoločnosti, ktoré sa podieľajú na výstavbe plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2). Ten by mal privádzať ruský zemný plyn do Nemecka.

"EÚ je zásadne proti uvaleniu sankcií na spoločnosti z EÚ, ktoré vykonávajú legitímne podnikanie," uviedol hovorca EÚ, ktorého citovala agentúra AFP.

"Cieľom Komisie bolo vždy zabezpečiť, aby Severný prúd 2 fungoval transparentným a nediskriminačným spôsobom a s primeraným stupňom regulačného dohľadu," povedal hovorca.

Poznamenal, že pravidlá EÚ týkajúce sa plynovodov do EÚ, ktoré nadobudli účinnosť v máji, USA uznali.

Aj Rusko kritizovalo USA za uvalenie sankcií na spoločnosti, ktoré sa podieľajú na výstavbe plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2). Ten by mal privádzať ruský zemný plyn do Nemecka.

Podľa agentúry AFP hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová uviedla, že americké sankcie voči spoločnostiam pracujúcim na novom plynovode zabránia ďalším krajinám v ekonomickom rozvoji. Kritizovala Washington za podporu "ideológie", ktorá podľa jej slov brzdí globálnu konkurenciu.

WASHINGTON/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Plynovod

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.