Poslanci si do volieb ešte prídu na pekné peniaze. Aj tí, ktorí už nekandidujú

Jennifer Aniston
Zdroj: TASR

Na platoch im rozdelia vyše deväť miliónov eur.

Poslanci parlemtnu si v nasledujúcom kalendárnom roku v období do volieb rozdelia na platoch ešte sumu 926 139,68 eura. Prilepšia si aj poslanci, ktorí sa vo voľbách 29. februára nedostanú do parlamentu. Nárok na vyplácanie platu majú totiž aj po zániku mandátu, na tento účel je vyčlenená čiastka 821.378 eur.

Celkovo v roku 2019 minula Národná rada SR na platy poslancov 5.527.760,76 eura, za uplynulé volebné obdobie to doteraz bolo 15 256 006,09 eura, informoval odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR..

Základný plat poslanca je dnes pri zaokrúhlení na celé euro nahor 3 039 eur.

Dva mesačné platy dostane po zániku mandátu ten zákonodarca, ktorý funkciu zastával aspoň päť mesiacov až päť rokov. Tri platy patria po zániku mandátu poslancovi, ktorý bol vo funkcii viac ako päť rokov. Vyplýva to zo zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov.

Poslancom, ktorí vykonávajú mandát, patria okrem spomínaného platu aj paušálne náhrady. Člen snemovne s trvalým pobytom v Bratislavskom kraji dostáva k platu 1 824 eur a poslanec s trvalým pobytom mimo tohto kraja 2 128 eur.

K týmto sumám patria aj funkčné príplatky. Tie dostávajú len predseda a podpredsedovia a predsedovia a podpredsedovia parlamentných výborov. Šéf parlamentu dostáva necelých 498 eur, štyria jeho podpredsedovia po necelých 332 eur. Predsedovia výborov majú k platu navyše takmer 166 eur a podpredsedovia necelých 83 eur.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Národná rada

Dôležité udalosti