Budete prekvapení, o koľko viac tepla a vody spotrebujete cez sviatky

zakutia baziliky_tvnoviny.mp4
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Dáme vám zopár rád, ako tomu predísť.

Možno si to neuvedomujeme, ale cez Vianoce si doprajeme nielen viac jedla a darčeky, ale míňame aj podstatne viac vody a tepla. Budete prekvapení, o koľko. Ak nechcete pri vyúčtovaní krútiť hlavou a pýtať sa, kde vám nabehli eurá, skúste sa zamyslieť, ako kúrite a narábate s vodou.

Údaj teplárov je skoro neuveriteľný. Vvo vianočnom období minieme až o 93 percent horúcej vody viac ako inokedy. Doprajeme si aj viac tepla, a to o 11 percent.

Koľko tepla v skutočnosti minieme je na každom z nás. Odborník domácnostiam radí, ako ušetriť a kúriť zmysluplne.

„Dobré je mať nastavený termostatický ventil na takú teplotu, akú chcem a viac to nemeniť. Nie je dobré hrať sa na kúrenára a prestavovať to trikrát denne a v jednotlivých izbách," hovorí Slanislav Janiš, predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla

Kotolne na sídliskách a v blízkosti bytových domov sú už na zvýšenú spotrebu pripravené. Byty by ste však nemali prekurovať a radiátory zase zbytočne zakrývať.

„Ani ťažkými závesmi, ani ťažkými záclonami, lebo teplota nám nekúri dovnútra, ale točí sa nám pri okne, kde sú najväčšie úniky," tvrdí odborník.

Mnohé domácnosti nevetrajú správne, a tak sa neraz stáva, že teplo z bytov vlastne vypúšťame von. Vetrať treba rýchlo a nárazovo.

„Najlepšie na prievan, tri až štyri minúty. V tom prípade vymeníme len ten vzduch, ktorý potrebujeme vymeniť a neochladzujeme steny, ktoré potom spotrebovávajú teplo na to, aby sa zohriali," uzatvára Janiš.


NITRA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kúrenie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.