Vo Svidníku sa rozhodli pre pozitívny krok. Týka sa psích miláčikov

Skauti s betlehemským svetlom na Lomnickom štíte.
Zdroj: TV Markíza

Znížili za ne daň, ale má to háčik.

V evidencii ich majú pár desiatok, no vedia, že ich je možno aj dvakrát toľko. Samosprávy sa snažia zatlačiť na majiteľov psov. Doterajšie riešenia nevyšli. A tak skúšajú novinku.

Psov pohybujúcich sa po okresnom meste ľudia bežne nahlasovali v okolitých obciach. Vo Svidníku boli a sú dane oproti dedinám omnoho vyššie.

Už pred dvoma rokmi chcela samospráva presne vedieť, koľko psov vlastne v meste majú. Od domu k domu ich počítali mestskí policajti. „Stále evidujeme psov v meste Svidník niečo cez 200, pohybujeme sa niekde okolo 215," povedala hovorkyňa Svidníka Kristína Tchirová.

No vedia, že v skutočnosti ich je možno i 400. Dostať ich do evidencie a peniaze za nich do mestskej pokladnice chcú teraz jednoducho.

Mesto chce týmto krokom ľudí primäť k tomu, aby boli zodpovednejší, aby dane platili naozaj tam, kde píska majú.

Svidníčania tak od samosprávy pod vianočný stromček dostanú dva druhy darčekov. V jednom budú zvýšené poplatky za odpad a rovnako zvýšená daň z nehnuteľnosti. V druhom znížená daň za psa.

„Držanie psíka v byte bolo predtým 36 eur, teraz to znižujeme na 30, v dome z 23 eur ideme na desať, a za psíkov, ktorí boli draní v prevádzkach, platili doteraz majitelia skoro 57 eur, teraz to bude 25," vysvetlila Tchirová.

Majitelia psov by však za dane zaplatené mestu chceli aj niečo dostať. Uvítali by napr. koše na psie exkrementy.

Či bude rovnica viac psov za menej peňazí prínosom pre mestskú pokladnicu, čistotu v meste i pre samotných majiteľov psov, tak to sa ukáže až počas budúceho roka.

Tému spracoval reportér Pavol Sivák.


SVIDNÍK/TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Dane

Dôležité udalosti