Vyšetrovanie vraždy exprimátora Hurbanova ukončili. Posun nastal po zadržaní Zsuzsovej

Strelec sa z väzenia ozval advokátovi Danielovi Lipšicovi s tým, že chce spolupracovať.

Vyšetrovanie vraždy exprimátora Hurbanova policajti ukončili. Stalo sa tak v pondelok s tým, že vyšetrovateľ NAKA spracoval konečný návrh na podanie obžaloby.

V tomto prípade nastal posun v čase, keď zadržali Alenu Zsuzsovú pre vraždu Jána Kuciaka. Z väzenia sa ozval advokátovi Danielovi Lipšicovi muž, ktorý exprimátora zastrelil.

Strelec Štefan Kaluz síce sedí už roky za mrežami, no meno objednávateľa a sprostredkovateľa odmietol vyšetrovateľom prezradiť. Stalo sa to až teraz.

„On nemal žiaden vzťah k poškodenému, takže musel konať na niečiu objednávku. Stretli sme sa (so Štefanom Kaluzom, pozn.redakcie), pretože v tom liste mňa žiadal o stretnutie v Leopoldove, takže raz alebo dvakrát sme sa v danej veci stretli, ale samozrejme, nemám možnosť vám k tomu nič viac povedať, pretože som viazaný mlčanlivosťou," uviedol pre televíziu Markíza Daniel Lipšic.

Roman Ostružlík je podľa vyšetrovateľa ten, kto si likvidáciu Lászlóa Basternáka objednal. Exprimátor bol jeho konkurentom v boji o primátorské kreslo v regionálnych voľbách.

Exprimátora Hurbanova sa pokúsili zlikvidovať viackrát. Neúspešne aj štyri mesiace pred dokonanou vraždou. Sám László Basternák nám vtedy opísal, čo sa v osudnú marcovú noc v roku 2010 dialo. Bol na prechádzke s manželkou. Najskôr ich vraj neznámy sledoval. Keď prišli k domu, pristúpil k nim zozadu. Muž strieľal zo zbrane kalibru 9 milimetrov. O štyri mesiace, v júli, už také šťastie Basternák nemal.

Za úkladnú vraždu odsúdili Kaluzu, ktorý dostal 25 rokov. No už vtedy vyšetrovatelia pracovali s verziou, že on bol len vykonávateľom. Exprimátora vraj nepoznal, ale niekoho sa bál.

Vražda sa stala krátko pred komunálnymi voľbami v čase, keď vrcholil boj o primátorské kreslo. No a v Hurbanove sa zjavila Alena Zsuzová a Zoltán Andruskó. Z rozsudku vyplýva, že obaja prispievali na kampaň Basternákovmu protikandidátovi. Zsuzsová vtedy vypovedala, že sa s ním dohodla na akejsi protislužbe.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti