Medzi lustrovanými novinármi boli aj šiesti z TV Markíza. Reportérovi nevedeli doručiť predvolanie

Nela Slováková na otvorení nového kasína.
Zdroj: TASR

Regionálny redaktor, Marian Lechan, sa o tom, že bol lustrovaný, dozvedel ako posledný. Porozprával, aké patálie vyšetrovanie sprevádzali.

V prípade hromadnej lustrácie novinárov sa v hľadáčiku záujmových osôb ocitlo 28 reportérov či moderátorov, z toho až šesť z televízie Markíza. Ani to ale nie je všetko. Medzi poškodenými je 140 ich rodinných príslušníkov, ktorých musí vyšetrovateľ tiež vypočuť. Aj tí sa totiž ocitli v takzvaných vzťahových diagramoch.

Informácie o hromadnej lustrácii novinárov sa prevalili po vražde novinára Jána Kuciaka. V databázach hľadali údaje o 28 novinároch vraj pre kauzu Filipa Rybaniča. Ten nahliadol do účtov Roberta Kaliňáka.

Šesť redaktorov z Markízy

Z televízie Markíza si predvolal vyšetrovateľ šiestich redaktorov  - Michala Hečka, Michala Kovačiča, Viktora Serebryakova, Martinu Törökovú, Viktora Vinczeho a Mariana Lechana. No väčšina sa kauzou Rybanič vôbec nezaoberala.

„Absolútne si to neviem vysvetliť, pohybujem sa v regióne, nie som bratislavský redaktor, ako si ma ten Tóth, alebo kto to žreboval, z toho koša novinárov vytipoval práve mňa," čuduje sa Marian Lechan, redaktor TV Markíza.

Patálie z doručovaním predvolania

Marian vypovedal ako posledný z redaktorov. Prečo? Napriek tomu, že vzťahové diagramy obsahovali i adresy lustrovaných, niekoľko týždňov mu vyšetrovateľ z inšpekcie nevedel doručiť predvolanie na výsluch.

"On mi to síce poslal na správnu ulicu, ale do nesprávneho mesta. Ale aj o tom by sa dalo polemizovať, pretože pôvodne som býval v Martine na rovnakej ulicu, ktorá je aj v Bratislave ale teraz už bývam pri Žiline, takže celé zle. Majú v tom chaos tí policajti," povedal Lechan.

Na otázku, čo to pre neho znamenalo, keď sa o lustrácii dozvedel, odpovedal takto: "V prvom rade musím povedať, že sa mi o tom nehovorí ľahko. Ja keď si predstavím, že rodné čísla mojich detí mal k dispozícii niekto, kto je spájaný s vraždou, no klepú sa mi z toho ruky."

Zdroj: TV Markíza

V diagramoch sú aj malé deti

Medzi poškodenými sú v tomto prípade aj 140 rodinní príslušníci novinárov. Deti, rodičia či súrodenci. Pre mnohých je to traumatizujúce. Navyše, budú musieť absolvovať výsluch pred vyšetrovateľom.

K lustráciám vypočuli mužov z NAKA - vtedajšieho šéfa odboru podpory riadenia Pavla Vorobjova aj jeho podriadeného - vedúceho oddelenia kriminálnych analýz Michala Zubčáka. Z jeho výpovede vyplýva, že to mal spraviť diskrétne. Údaje bral z registra obyvateľstva, evidencie motorových vozidiel aj obchodného registra. Vyšetrovateľ inšpekcie ich postavil do konfrontácie. Zatiaľ ale nikoho neobvinil.

Mnohých z lustrovaných novinárov neskôr sledovali na pokyn Petra Tótha, u ktorého si to mal objednať Marian Kočner. No a kde tieto vzťahové diagramy skončili? Kto ich má v rukách, bolo kópií viac? Na toto zatiaľ odpoveď nepoznáme.

Téme lustrovaných a sledovaných novinárov sa dlhodobo venuje reportérka Zuzana Ferenčáková, ktorá pripravila aj túto reportáž do Televíznych novín.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Inšpekcia ministerstva vnútra

Dôležité udalosti