Hory zasiahol orkán, tisíce domácností ostali bez elektriny

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Horské priechody pokryl kašovitý sneh.

Pondelková predpoveď meteorológov sa naplnila. Na horách bolo veľmi veterno, vietor dosahuje rýchlosť orkánu a už narobil aj škody, píše portál imeteo.sk.

Silnejší vietor bol takmer na celom území Slovenska, aj v nižších polohách. Najsilnejší vietor bol zatiaľ zaznamenaný na Chopku, kde o polnoci dosiahol rekordnú hodnotu. Priemerná rýchlosť vetra dosiahla 33 m/s, čo je sila orkánu a nárazy vetra dosahovali až 41 m/s.

Druhou najveternejšou lokalitou je Lomnický štít, kde bol zatiaľ najsilnejší poryv vetra zaznamenaný na úrovni 35,3 m/s.

Silný vietor však fúka aj nižšie. Na Sliezskom dome (1672 m n.m.) dosiahol náraz vetra silu 31,8 m/s.

Energetici už evidovali niekoľko oblastí bez dodávok elektrickej energie. Prerušenia dodávok spôsobujú vyvrátené stromy, ktoré popadali na elektrické vedenie. Vietor by mal slabnúť až v utorok dopoludnia.

Výstrahy SHMÚ

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal pre takmer celé územie Slovenska výstrahy pred silným vetrom, niekde aj pred snežením a snehovými jazykmi.

Druhý stupeň výstrahy pred silným vetrom platí pre okresy Poprad, Liptovský Mikuláš a Brezno. Po výdatných dažďoch z uplynulých stále platia aj výstrahy pred záplavami, hlavne pre východ Slovenska.

Hasiči od rána zasahovali v Prešovskom kraji

Hasiči v súvislosti so silným vetrom zasahovali v utorok od rána na viacerých miestach Prešovského kraja.

"Došlo k spadnutiu stromov, ktoré bolo potrebné odstrániť. Hasiči zasahovali v Liptovskej Tepličke, Starom Smokovci, Levočskej Doline, čo sa týka Levoče, v Úloži, Zámutove a vo Vyšných Hágoch," uviedol operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove s tým, že nikde nedošlo k poškodeniu elektrického vedenia. Podľa jeho slov hasiči momentálne zasahujú v Štrbe, kde došlo k spadnutiu stromov na odparkované vozidlá.

Hasiči v Žilinskom kraji mali doposiaľ 12 výjazdov

Hasiči v Žilinskom kraji mali od pondelňajšieho (23. 12.) večera do utorka poludnia v súvislosti s počasím 12 výjazdov, informoval žilinský krajský riaditeľ Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Jaroslav Kapusniak.

Hasiči odstraňovali najmä popadané stromy v okresoch Turčianske Teplice, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Čadca a v obci Zuberec. V Slovenskom Pravne silný vietor strhol strechu na obchodnom dome, dodal Kapusniak.

Horské priechody pokryl kašovitý sneh

Stredné a severné Slovensko je vo vyšších polohách na cestách pokryté vrstvami kašovitého snehu. Upozorňuje na to Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe zjazdnost.sk.

Cestári upozorňujú, že vodiči potrebujú pre kašovitý sneh na horských priechodoch Čertovica, Príslop, Huty a Podspády zimné pneumatiky.

Horské priechody Príslop (cesta I/78), Šútovce (cesta III/1774) a Veľké Pole (cesta II/512) sú počas celej zimnej údržby uzavreté pre vozidlá s dĺžkou presahujúcou desať metrov.

Pre kamióny je uzavretá aj cesta I/64 cez horský priechod Fačkovské sedlo v okresoch Žilina a Prievidza. Obmedzenie potrvá do konca zimnej údržby.

VYSOKÉ TATRY/TASR, tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Orkán

Dôležité udalosti