Nové autá majú viacero bezpečnostných prvkov. Na tento dôležitý prvok sa však zabúda

Koleso šťastia
Koleso šťastia Zdroj: Shutterstock.com

Hoci sa situácia z roka na rok postupne zlepšuje, ani tohtoročné výsledky nie sú úplne ideálne.

Hoci automobilky inštalujú do nových modelov jeden bezpečnostný komponent za druhým, podľa Amerického inštitútu pre bezpečnosť na cestách (IIHS) sa zabúda na základnú výbavu. Píše tn.nova.cz.

Inštitút zahrnul v roku 2016 do testovania svetlomety. Odvtedy každoročne upozorňuje, že to so svetlami nie je žiadna sláva.

V prvom roku testovania získali dobré hodnotenie len tri modely áut z celkovo 224, ďalších 36 malo prijateľné hodnotenie.

Hoci sa situácia z roka na rok postupne zlepšuje, ani tohtoročné výsledky nie sú úplne ideálne. Len 68 zo 465 hodnotených experti IIHS hodnotili ako dobré a 103 zaradili medzi prijateľné. Ostatné dostali hodnotenie zlé alebo ujde to.

Moderné autá majú presvecovanie do zákrut či automatické prepínanie diaľkových svetiel vo chvíli, keď systém spozoruje protiidúce vozidlo.

Inštitút sa preto od budúceho roku rozhodol sprísniť kritériá. Pokiaľ má auto získať v testoch bezpečnosti celkové hodnotenie na najvyšších úrovniach „Top safety pick" a „Top safety pick +", bude musieť mať skutočne kvalitné svetlá. Pre udelenie najvyššej známky naviac musia byť kvalitne svetlomety súčasťou štandardnej výbavy vozidla.

IIHS poukazuje na to, že takmer polovica smrteľných nehôd sa stane v tme a viac ako štvrtina na neosvetlených cestách.

Pri testoch sa meria dosah svetlometov na rovine i v rôzne ostrých zákrutách pomocou senzorov na trati, ktoré zaznamenávajú, kam svetlo dopadá a ako je silné. Meria sa tiež to, či svetlomety neoslňujú protiidúcich vodičov.

BRATISLAVA/rd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kontrola

Dôležité udalosti